Sportovní klub PÉTANQUE
Hranice VI - Valšovice

Centrope Cup Slovensko

24.8.2019

Další díl středopevropského poháru „Centrope“ se odehrál v režii slovenské asociace pétanque na sportovně rekreačním areálu  „Kaskády“ v Únovcích nedaleko Galanty, přímo pod hrází místní přehradní nádrže.

  V sobotu se v základní pětikolové části prezentovalo 99 smíšených tripletů ze Slovenska, Polska, Ukrajiny, Rakouska, Maďarska, Česka, Slovinska a dokonce jeden hráč byl až z Finska.  Po slavnostním zahájení, za zvuků Slovenské hymny, byla soutěž rozlosována a kolem desáté hodiny jsme nastoupili na vylosovaná hřiště, kde již hřálo sluníčko ( kolem poledne to bylo už kolem 35°C).

  Některé týmy byly překvapeny na čem všem se dá pétanque hrát, například na umělém povrchu házenkářského hřiště, lehce posypaného štěrkem. Tato hřiště byla pro většinu týmů nevyzpytatelná a téměř všichni jsme si to museli  „užít“.

  Hrálo se pět kol švýcarským systémem v časovém limitu 50 minut o postup do třicetdvojky. Náš klub byl zastoupen dvěma týmy ve složení Jirka Gratcl, Lenka Svobodová, Zbyněk Jakeš a Miluškou Kutou, Petrem Tománkem,které doplnila slovenská hráčka z Martina. Prvnímu ze jmenovaných týmu se podařilo po základní části takzvaně bez ztráty kytičky obsadit s pěti vítězstvími celkově druhé místo za Poláky. Týmu Milušky se s třemi výhrami nepodařilo do další části postoupit jen vinou menšího počtu doplňkových bodů tzv.bucholzu a obsadili pěkné 45. místo.

  Po základní části následovala pauza, ve které jury sestavila pořadí dalších utkání, tentokrát o místa v šestnástce a zároveň ohlásila změnu v tom, že další se uskuteční až v neděli, původně v ten den mělo bojovat už jen 8 tripletů. Valšovický tým dostal protivníka v souboji z třicátéhoprvníhomísta tým složený ze Slovenky Márie Jajcajové, kterou doplnil jeden Maďar a  jeden Rakušan. Jak byl tým v euforii ze základní části ,tak si i s tímto silným týmem poradil a postoupil mezi nejlepších 16 na neděli!  Museli jsme tedy zůstat i na druhý den. O půlnoci na neděli však došlo ke změně počasí, kdy něpřetržitě hřmělo a z oblohy se lily proudy vody. Když jsme se kolem osmé vrátili na „Kaskády“ připomínala  všechna hřiště čertvě napuštěné bazény . Jury přemýšlela co s tím, došlo k více než hodinovému zdržení a výsledkem bylo vytýčení provizorních hřišť na nově budovaném parkovišti pod hrází přehrady. Tady byly mezi 16-ti bojujícími týmy ještě 4 triplety z Česka . Michálkův tým postoupil bez boje protože jejich soupeř se zalekl počasí a odjel. Valšovičáci vyfasovali kvalitní Slovince a po neskutečně i nervově vypjatém boji postoupili mezi nejlepších 8. Mohli jsme tak bojovat o další postup, za soupeře tentokrát již opět v dešti jsme nastoupili v už „ vypuštěném bazénu s blátem“ proti silným Polákům, na které jsme do limitu nestačili. Mohli jsme taky bojovat o páté místo, ale pořadatelé už dohrávku o tato umístění nechtěli povolit.

  Tak jsme tedy zůstali na 5. až 8. místě.  Myslím si však, že jsme zahráli nadstadartně a oba týmy se ve středoevropské špičce  určitě neztratily.

25.srpna 2019                                                                                                Jirka Gratcl