Sportovní klub PÉTANQUE
Hranice VI - Valšovice

O nás

HISTORIE KLUBU

Psal se rok 2003 , první květnový den. Nádherné slunečné počasí a na první dráze vybudované ve Valšovicích za bytovkou se schází "hajní" a "radní", aby místo zrušeného "prvomájového průvodu" sehráli první historický mini turnaj ve hře podobající se francouzské hře pétanque. Dobrá nálada podpořená výtečnými bramboráčky na venkovním ohništi, pivíčkem a když francouzská hra, tak navrch ještě francouzské pití "Absint". Výsledek tehdy nebyl vůbec důležitý (řada aktérů si ho asi ani nepamatuje), ale rozhodnutí založit pétanque klub všem v hlavách zůstal.

Standa Tvrdoň, Jirka Gratcl a Zbyněk Jakeš tak za podpory dalších zakládajících členů mohou definitivně slavit 14.4.2004 oficiální registraci klubu pod názvem SPORTOVNÍ KLUB PÉTANQUE HRANICE VI - VALŠOVICE. O zájmu, o tento zatím hodně neznámý sport ve Valšovicích a Hranicích, svědčí 17 členů registrovaných hned v tomto roce. Pro všechny členy a přátelé se tak odstartovalo hlavně období budování sportovního areálu ve Valšovicích. (Více v rubrice Kde hrajeme.) Na poli sportovním nás čekaly první nesmělé krůčky při poznávání této hry na republikové úrovni. Snad nejvíce se do našich pamětí zapsal náš první  turnaj v hale na výstavišti v Přerově. Zde jsme s "hrůzou" zjistili, že pétanque se nehraje na krásně prosetém písku, ale na pořádných oblázcích. Jirka Musil nám v našem prvním utkání trpělivě vysvětloval pravidla a nás tak čekal tvrdý pétanque křest. Samozřejmě při účasti české a slovenské špičky, doplněné i o další zahraniční účastníky, to nemohlo dopadnout jinak, než pořádným pétanque výpraskem. To nás však v žádném případě neodradilo, zvláště když v regionálním tisku se objevil článek s názvem "Elita petanque obsadila výstaviště v Přerově." a u něj naše fotky.

V roce 2005 se klub rozrůstá o dalších šest členů. Současně absolvuje první oficiální turnaje pod "Čapkem" a snaží se zorganizovat i první turnaje ve Valšovicích. Místo "prvomájového průvodu" se pokračuje v tradici "Prvomájového koulení", jako vzpomínky na datum neoficiálního založení klubu.Současně se přidávají i další turnaje - "Valšovický pohár" a "Svatováclavské koulení". Nadšení pro hru a poctivý trénink přináší první úspěchy na regionálních turnajích na Moravě. Z Litovle a Orlové přivážíme první poháry za umístění na "bedně".

Ani v následujícím roce 2006  nepolevujeme v budování areálu, ale ani ve sbírání úspěchů. Postupně začínáme zajíždět i k turnajům do Brna a na Vysočinu. Přistupují další tři noví členové a pomalu se začíná rýsovat aktivně hrající část klubu, která začíná pozvolna stoupat i v celorepublikovém  žebříčku hráčů České asociace pétanque klubů (Čapek).

I rok 2007 se nese v duchu roku předcházejícího. Přistupují  další noví členové, naše pétanque "výlety" jsou stále častější a pokrývají již skoro celou republiku. Sbíráme další cenné zkušenosti a vozíme další úspěchy už i z prestižních turnajů.

Rok 2008 potvrzuje zvyšující se kvalitu valšovického pétanque a k umístění na předních příčkách v řadě domácích turnajů se přiřazují i úspěchy v zahraničí na turnajích Středoevropského poháru (CENTROPE). Vrcholem se pak stává semifinálová účast Tomáše Kutého na Mistrovství republiky jednotlivců. Konečné čtvrté místo se tím stává dosavadním největším klubovým úspěchem a současně signalizuje, že valšovický pétanque již sahá po prvních medajlích na MČR.

Následující rok 2009 tato slova již potvrzuje a stává se tak mezníkem v historii klubu. Valšovice získávají první medaile z Mistrovství české republiky a tímto se již natrvalo řadí mezi kluby, se kterými se musí vždy počítat. O tento historický úspěch se zasloužili Miluška Kutá s Petrem Tománkem, kteří přivážejí druhé místo z MČR dvojic. Současně i Tomáš Kutý přidává třetí místo na MČR ve vyrážení. Miluška Kutá se stává republikovým "skokanem roku".

Skutečnost, že s Valšovickými hráči se musí vždy počítat na všech turnajích, potvrzuje i rok 2010. Neustále se rozšiřuje již početná sbírka pohárů za přední umístění na řadě turnajů, ale obhajujeme i loňské úspěchy na Mistrovstvích republiky. Petr Tománek si vyzkoušel jaké to je být čtvrtý nejlepší jednotlivec, Tomáš Kutý s Jirkou Greplem získávají třetí místo na MČR dvojic a Tomáš ještě přidává třetí místo na Mezinárodním mistrovství České republiky trojic. Jirka Gratcl doplňuje skvělou bilanci tohoto roku o titul Mistr Moravy a Slezska.

Sedm nejlepších hráčů z Valšovic již "zakotvilo" pevně v první sedmdesátce republikového žebříčku jednotlivců.

Klubová základna se nadále rozrůstá o nové členy a dosahuje již ke třem desítkám členů. Bohužel klub postihuje i smutná zpráva. Již nikdy se nebudeme moci těšit ze vždy dobré nálady našeho zakládajícího člena Josefa Pitrona. 

                                                                                                                                  
 V roce 2011 se podařilo navázat na úspěchy z let předcházejících. Řadě hráčů našeho klubu se podařilo zlepšit své postavení v celostátním žebříčku. Již osm hráčů v první sedmdesátce je toho důkazem.

K pohárové sbírce z přátelských, regionálních a prestižních turnajů se letos přidaly i přední umístění na zahraničních turnajích, zvláště na turnajích Centrope.  Bohužel na turnajích MČR se nám letos příliš nedařilo, a tak čtvrté místo Martina Jakeše ve vyrážení je poněkud méně, než jsme očekávali.

 

Rok 2012 byl vyhodnocen jako velmi úspěšný. Sedm nejlepších hráčů našeho kllubu se posunulo již do první šedesátky celostátního žebříčku.

Po roce opět přivážíme cenný kov z MČR. Lenka Svobodová, Jirka Gratcl a Zbyněk Jakeš z hradu Veveří přivezli třetí místo z Mezinárodního MČR (Vars cup). Přibyly i dvě čtvrtá místa - Zbyněk Jakeš z MČR trojic muži a Jirka Grepl z MČR dvojic.

Dařilo se i na turnajích Centrope . V polské Wroclawi na CC Polska Lenka Svobodová, Jirka Gratcl a Zbyněk Jakeš vybojovali druhé místo a na CC Avokádo Jirka Grepl přidává opět čtvrté místo.

Z tuzemských i zahraničních turnajů členové klubu průběžně vozili cenná umístění na "bedně".

 

Rok 2013 byl rokem desátého výroči od odehrání prvního historického pétanque utkání ve Valšovicích,kde vznikla myšlenka založit klub.

V letošním roce se všichni hrající registrování hráči dokázali zlepšit v zisku bodů na turnajích. Znamená to, že již sedm hráčů má náš klub v první padesátce republikového žebříčku.Velkého úspěchu dosahují naše ženy ziskem 3. a 4.místa na MČR žen. Tomáš Kutý přidává i 2.místo na MČR trojic a ostatní další umístění těsně pod stupni vítězů na dalších turnajích MČR.Sbírka pohárů i z ostatních turnajů se úctihodně rozrůstá.

Bohužel navždy opouští naše řady náš první prezident Stanislav Tvrdoň a další náš zakládající člen Milan Pecha.

V roce 2014 slavíme desáté výročí založení klubu. Hráčům klubu se toto výročí podařilo oslavit i cennými úspěchy hlavně na MČR. Tomáš Kutý se stává prvním z našeho klubu, který bude v následujícím roce reprezentovat ČR na mistrovství Evropy v Bulharsku. Přidává i společně s Jirkou Gratclem titul vícemistů ve dvojicích a třetí místo ve střelbě. Stává se tak jednoznačně nejúspěšnějším hráčem letošního roku. Ale ani ostatní nezůstávají pozadu a na MČR přidávají další cenná umístění těsně za stupni vítězů. Na ostatních turnajích vždy naši hráči patří mezi nejlepší a pohárová sbírka se opět rozrůstá.

Klub hned v prvním roce působení v klubové lize vybojoval postup do extraligy, mezi nejlepších osm týmů republiky.

Bohužel i letošní rok měl své stinné stránky a po dlouhé nemoci nás opouští Amálka Pechová.

Rok 2015 se stal dalším mezníkem v historii klubu.

Po postupu do extraligy klubů se naším hráčům podařilo obsadit jako nováčkovi za Carreau Brno a POP Praha vynikající třetí místo, s bilancí jedné prohry, tří remíz a tří výher.

Tomáš Kutý úspěšně reprezentoval na ME v Bulharsku, kde se svými reprezentačními kolegy dosáhl na 5.-8.místo, což je historicky nejlepší výsledek v mužské kategorii.

Jirka Grepl do posledního většího turnaje bojoval o post republikové jedničky pro rok 2015. Nakonec z toho bylo skvělé třetí místo.

Úspěšnost roku potrhly i tři druhá místa Tomáše Kutého, Jirky Grepla a Lenky Svobodové na turnajích mistrovství republiky.

Ani rok 2016 v ničem nezaostal za roky předešlými.

Klub ve vyrovnané extralize obsadil sice až šesté místo, ale zachránil tak extraligovou příslušnost pro příští sezónu. Ligu letos ovládlo po dlouhodobé nadvládě Carreau Brno, Vrchlabí. Naopak sestoupil loňský vícemistr POP Praha.

Lenka Svobodová se stala mistriní republiky žen. Spolu s Janou Krpcovou (Krumsín) a Janou Radoušovou (Osika Plzeň) sesadily současnou dlouhodobou reprezentaci a koncem roku 2017 se zúčastní mistrovství světa v Číně.

Jirka Grepl přidal titul vícemistra ČR v jednotlivcích a Tomáš Kutý vybojoval třetí místo na MČR ve střelbě na přesnost.

Rok 2017 nám přinesl hned čtyři mistry republiky : JirkaGrepl - dvojice s Františkem Kaplánkem (Hrode Krumsín), Miluška Kutá s Petrem Tománkem - mix a Lenka Svobodová obhájila se svými loňskými spoluhráčkami titul mistrině v ženách.

Jirka Grepl se stal na konci sezóny republikovou jedničku.

V extralize klubů se nám letos nedařilo a 7.místem jsme ji opustili.

V roce 2018 cestuje po světě Lenka Svobodová. Z přípravných turnajů v Thajsku přiváží jedno cenné vítězství. Se svými reprezentačními kolegyněmi vybojovala na ME ve Francií 9-16. místo.

Na domácích mistrovstvích republiky se nám letos moc nedařilo. Za zmínku snad jen stojí 8.místo Milušky Kuté ve střelbě na přesnost a 10. místo Zbyňka Jakeše v jednotlivcích.

Rok 2019 byl pro nás výsledkově přece jenom lepší. Za zmínku stojí 4.místo Milušky Kuté a Petra Tománka na MČR mix, 10 místo Petra na MČR jednotlivců. Dařilo se nám taky na Centrope turnajích, když se nám podařilo dvakrát obsadit 5.-8.místo v Polsku zásluhou Milušky a Petra a na Slovensku díky Jirkovi Gratclovi, Zbyňkovi Jakešovi a Lence Svobodové.

Naši členové vyjíždějí i na turnaje do Holanska, Španělska, Polska a na Ukrajinu.

Rok 2020 byl celý poznamenán koronavirem. Byla zrušeno řada turnajů na jaře i na podzim a kompetně bylo zrušeno CENTROPE. Postihlo to i náš turnaj Prvomájové koulení. I přesto se nám podařilo alespoň na Mistrovstvích republiky zaznamenat několik předních umístění. Petr Tománek na MČR jednotlivců vylepšil své loňské umístění a vybojoval sedmé místo. Přidal se k němu 10. místem ve střelbě i Zbyněk Jakeš. Tomu se podařílo získat i 3. místo na MČR trojic mužů.

Rok 2021 se podobal loňskému roku. Řada turnajů se díky koronaviru nekonala, turnaje CENTROPE byly opět zrušeny. Prvomájové koulení jsme opět uspořádat nemohli. Vrcholnými turnaji se tak stala Mistrovství republiky. Největšího úspěchu dosáhl Zbyněk Jakeš 4.místem ve střelbě na přesnost. Miluška Kutá přidala ještě osmé místo. Tomáš Kutý přidal 5.-8.místo na MČR trojic mužů. Lenka Svobodová se Zbyňkem Jakešem dosáhli na 7.místo na MČR mixů. Po loňském úspěchu Petra Tománka v jednotlivcích se letos zadařilo Zbyňkovi navázat 13.místem.

Po dvou letech se v roce 2022 rozběhl turnajový kolotoč naplno. Mohli jsme se opět vydat do zahraničí na turnaje Centrope. Na Slovensku se Zbyňkovi Jakešovi, Jirkovi Gratclovi a Lence Svobodové podařilo proniknout mezi osm nejlepších týmů. Dařilo se opět i na MČR- Miluška Kutá s Jirkou Gratclem se stali vícemistry V kategorii 55+.Miluška s Petrem Tománkem společně přidali 5. místo v mixech. Zbyněk vylepšil loňský výsledek v jednotlivcích na 7.místo a stejné umístění získal i Tomáš Kutý ve trojicích.