Sportovní klub PÉTANQUE
Hranice VI - Valšovice

O PÉTANQUE

Pravidla   

Podrobné pravidla najdete zde

 

 

 

Metodika

"Protože kromě soutěže jednotlivců považuji pétanque za kolektivní sport, měl by se tým před každým hodem poradit, jaký styl a způsob hry resp. hodu bude volit. Toto je nesmírně důležité pro další vývoj zápasu a množství získaných i ztracených bodů. Například koule "na košonku" nelze považovat za dobře zahranou kouli, protože soupeřovi umožňuje při nejlepším vystřelením košonku anulovat hru, při nejhorším odvést nebo odstřelit cíl do vzdálenosti, kde již protihráči nemají koule a snadno a dostatečně bodovat. V podstatě lze říct, že nejefektivnější koule zahrané placérem jsou ty, které jsou v dráze, vzdálené 10 - 30 cm od košonku. Tyto koule nemá cenu přehrávat, ale v první řadě by měl ke slovu (činu) přijít střelec a kouli odstranit. Rovněž založení hry má pro její další průběh nesmírný význam a v podstatě nám předem určuje vývoj zápasu a to zda budeme hrát aktivně, ofenzivně (neboli dostaneme soupeře pod tlak), nebo zda budeme bránit.

V návaznosti na taktiku bych každému hráči doporučil před odhodem své koule a týmovým rozebráním herní situace projít si terén a zvolit si místo dopadu, pokud budeme placovat, nebo z kroužku posoudit varianty důsledků a možností střelby. Hrát s rozvahou a maximální soustředěností. Teď jsem si vzpomněl na další nešvar. Jako v "Černých baronech", kde Donutil vysvětluje, jakou kadenci má "kalašnikov". Vyvarujte se hrát rychle po sobě. Hrajete za tým, proto neberte zbytečně otěže vývoje zápasu do svých rukou a nehrajte si na spasitele. Vždyť jediná neuvážená koule může často ovlivnit průběh zápasu a v horším případě i rozložit tým. V neposlední řadě bych doporučoval potlačovat emoce a nemístné komentáře.

Myslet pozitivně, důvěřovat si. Pozitivní přístup ke hře nám dává daleko větší šanci dobře umísti kouli nebo být úspěšný ve střelbě, než v situaci, kdy přijdu do kroužku s tím, že nestřelím nebo nezaplacuji. Obdobná situace může nastat i v týmu, kdy slovní komentáře "zase neplacuje" nebo "nestřílí" nepůsobí zrovna povzbudivě, i když, jak víme z vlastních zkušeností, to nemusí být pravidlo.

Chceme-li dosahovat dobrých výsledků, mít požitek ze hry, být "srostlí" s koulí, mít cit pro hru a znát a ovládat sílu jednotlivých hodů, chce to trénink. I z jednotlivých maličkostí, často podceňovaných, lze určit vývoj zápasu a ve své podstatě být "pánem na hřišti".

Pétanque, pokud to shrnu do obecné roviny se skládá:

 • z herní strategie
 • z taktiky
 • z střeleckých a přibližovacích hodů
 • z psychologie"

Zdroj: Internet "Několik rad" od Františka Harašty

 

 

 

 

Analýza hry

PRVNÍ FÁZE = pozorovací (od 1 do 7 bodů)

Hlavním cílem je pozorování soupeře, zda je třeba hrát útočně nebo obranně. Spoluhráči se vzájemně sledují, zda-li jsou "ve hře" nebo jestli je nutná před každým hodem vzájemná konzultace.

Kritéria: rozehra

 • vzdálenost (ohmatat)
 • hráčská kvalita (pozorovat)
 • terén (číst)
 • strategie (útočit, bránit)

DRUHÁ FÁZE = před rozhodnutím (7 až 10 bodů)

V této fázi jsou nejlépe vidět slabiny, které rozhodují. Od sedmého bodu může soupeř (nebo já) rozhodnout zápas. Ke slovu tak přichází poznatky předešlého pozorování (z 1. fáze).

Kritéria: uskutečnění změn

 • partner (eventuální výměna pozic)
 • využití terénu
 • využití vzdálenosti
 • uplatnění vlastních herních kvalit
 • udržení ofenzivního pojetí hry
 • zmírnění bodového zisku soupeře

TŘETÍ FÁZE = rozhodující (10 a více bodů)

V této fázi je nejdůležitější první vhozená koule lépe přibližujícím hráčem. Zpravidla změní tvář hry, hlavně po stránce psychické. Žádány jsou pevné nervy, koncentrovanost, uvolněnost ne strnulost.

Kritéria: finále

 • pevné nervy
 • schopnost přijmout riziko (při vedení i při ztrátě)
 • hrát na 10 metrů při bodové výhodě (určovat hru)
 • nejenom dobře, ale i rozumně vhazovat

Zdroj: Josef Jungmann

 

 

 

 

Koule

Pétanque je o koulích. Celá hra, její samotný princip, je postavená na koulích jako tvaru. Koule při hře lítají jako vystřelené z děla, narážejí do sebe, přibližují a vzdalují se jako nebeská tělesa. Prostě takový vesmír v malém. Výhodou však je, že koule jsou to jediné, bez čeho se při hře neobejdete. Samozřejmě za předpokladu samotné chuti do hry.

Základní rozdělení koulí :

Rekreační koule jsou nižší kvality, určené výhradně na rekreační hraní, pro krátkodobou zábavu jsou dostatečné. Běžně se dají zakoupit v našich hypermarketech, v nabídce se však objevuje jen nejlacinější verze čínské výroby. Tyto koule mají slabý ocelový povrch a jsou vyplněny betonem, který se po určité době uvolňuje od vnitřního povrchu a tím dochází k nerovnoměrnému pohybu koule (koule plave). Nejen v sousedních zemích, ale už i u nás (ve speciálních obchodech, na internetu) se dají sehnat o něco kvalitnější rekreační koule, které jsou celokovové.

K rekreačním účelů také patří různobarevné plastové koule. Jsou buď z tvrdého plastu standardní velikosti nebo z měkčího plastu plněné tekutinou. Tento typ koulí je určen pro hru na pláži, na trávě u chaty, pro děti.

Pro hru v halách,tělocvičnách a jiných vnitřních prostorách se již dají koupit i koule kožené.Jsou lehké, mění svůj tvar při dopadu, ale nepoškozují povrch na kterém se hraje. Ideální pro hry chtivé nadšence v zimním období.

Soutěžní koule jsou velice kvalitní. Jejich nákupu předchází přesné stanovení nejen velikosti dlaně (prstů), ale i účelu, kterému mají sloužit (přibližování, vyrážení, univerzál). Každý hráč si objednává koule přesné hmotnosti, rozměru, vroubkování a tvrdosti. K tomu slouží různé tabulky, měřítka. Rozdíl v ceně je oproti rekreačním koulím poměrně veliký, požitek ze hry však všechno vynahradí. Většina hráčů dnes už začátečníkům doporučuje kupovat si rovnou soutěžní koule, ty vydrží hráčovi celý život. Kupovat soutěžní koule není jednoduché. V maloobchodní síti u nás ani v zahraničí se neobjevují. Kdo má možnost cestovat, sežene je v zemi zaslíbené pétanque - ve Francii. Běžně se však u nás objednávají přímo od dovozců zastupující jednotlivé výrobce koulí. Nejznámější výrobci: Obut, Jean Blanc, Intégrale, Okaro, La Boule Noir, La Boule Bleue.