Sportovní klub PÉTANQUE
Hranice VI - Valšovice

The Thailand Petanque International Invitation at Krabi

31.7.2018

Petanque asociace Thajska, pod královskou záštitou princovy matky, pořádala petanqueový maraton na Krabi. Do blízkosti Noppharathara Beach Národního parku od 26. července do 2. srpna byla pozvána i ženská a mužská reprezentace České republiky.

Náročná cesta do Thajska s mezipřistáním v Doha, pak v Bangkoku a do Krabi byla sice únavná, ale krásné letovisko Krabi Resort Hotel u moře nám pomohlo překonat únavu. V Thajsku je v této době zrovna období dešťů a tak si člověk připadal jako v tropickém skleníku. Déšť, pak děsné horko a vlhko a zase déšť a tak pořád dokola. Naštěstí pro nás Thajci postavili nad obrovským hřištěm otevřenou halu a tak nám déšť nevadil.

Po úvodních ceremoniálech a přivítáních začal předturnaj – Friendly Matches, přátelská utkání. Každému přilosovali do trojice další dva cizince a tak vznikla směsice národností. V systému hry každý s každým vyhrála trojice s největším počtem vítězství. Ke mně byla nalosována Thajka Cho Wantwipa a Australanka Deb Roddy. Nějak jsme se shodly na hře a postupně jsme braly jedno vítězství za druhým. Thajka Cho sice ze začátku byla velmi zdrženlivá – patřila k pozemním vojskům a tam je pétanque brán velmi profesionálně ( trénují 6x týdně, 6 hodin denně ), ale Australanka Deb svou veselou a přátelskou povahou nastolila v týmu úsměv a pohodu a i Thajka se  konečně usmívala.

  1. místo hned první den turnaje mě nesmírně potěšilo a krásná cena - thajské střelecké koule taky.

Další den pokračoval turnaj střeleckou soutěží. Na vzdálenost 6,5m 7,5m 8,5m a 9,5m se střílí pět různých ateliérů ( kombinací koulí). V této disciplíně jsou asijaté k neporažení – loni ji na MS vyhrála Kambodžanka a hned za ní byla Thajka. O to víc si vážím, že se mi podařilo „prostřílet se“ do osmičky , tady však ve vzájemném duelu mě už Thajka Phantipha nepustila dál. Konečné 7. místo je pro mne velkým úspěchem.

V hlavním turnaji trojic se nám nezadařilo, v rozhodujícím zápase s Australankama jsme nahrály body soupeřkám a nepostoupily jsme dál. A tak zatímco další den se dohrával hlavní turnaj, pro nás ostatní byl připraven Turnaj národů – Nations Cup. Tady jsme si už s děvčaty ( Janou Krpcovou z Krumsína  a Janou Radoušovou z Plzně) hru pohlídaly a suveréně jsme zvítězily. Thajští rozhodčí nám zcela viditelně fandili a chválili naši hru. Ukázaly jsme, že i v Česku pétanque „trošku“ umíme !

Na závěrečném večeru s udílením cen se na úvod ukázaly i Thajky v zábavné show, tedy spíše Thajci dokonale převlečení za půvabné tanečnice. Slavnostní thajská večeře, kde nechyběly mořské potvory, pálivé omáčky, rýže, ostrá rybí polévka a na závěr sladké ovoce mangosteen a rambutan byla nádherná, ale kdo neměl rád pálivé, nepochutnal si.

Pořadatelé pro nás na další den ještě připravili prohlídky pamětihodností. Horké prameny, návštěva pražírny kešu ořechů a chrám ve Wat Tham Suea. K soše Budhy na kopci vedlo 1237 schodů a tak v rámci tréninku jsme si tam vyšláply. Jen drzé opice, co kradly věci i z rukou nám nahnaly strach.

Poslední den jsme balily, užívaly sluníčka a mořské pláže – ikdyž odliv a příliv moře dost zašpinil.

A cesta domů skoro 30hodin, nenavazoval spoj a tak jsme 9 hodin čekali v Bangkoku na letišti. Kufr naštěstí i s koulema a skleněným pohárem se vlezl do max. hmotnosti 30 kg ( měl 26kg ) a v pořádku dorazil do Prahy.

Přípravná stáž v Thajsku před ME ve Francii nám přinesla spoustu zkušeností, nových poznatků, zážitků a  nových mezinárodních kontaktů.                               

 

    Lenka Svobodová