„Všechny vás vítám na tradičním turnaji v netradičním prostředí,“ přivítal v areálu krásného hranického parku Zbyněk Jakeš 45 hráčů, kteří byli svědky prvního valšovického turnaje pořádaného mimo domácí prostředí – přednost ve Valšovicích tentokrát měli hasiči. Žádný z hráčů však nemusel litovat, protože dočasné prostory oplývaly malebností.

 

Čtyři kola základní části hrané obvyklým švýcarským systémem zvládli bez prohry tři pozdější semifinalisté z pořádajícího klubu – Zbyněk Jakeš, Tomáš Kutý a Jiří Grepl, který jako jediný porazil pozdějšího vítěze Marcina Wachalu, a to v posledním kole základní části. Z favoritů zaváhal jen obhájce trofeje Václav Valík, který vůbec nepostoupil mezi nejlepších šestnáct.

Celodenní hra bez limitu podpořila celou řadu parádních sportovních výkonů a náhodní návštěvníci parku se mohli díky shlédnutí několika vypjatých obratů seznámit se soutěžním pétanque v celé kráse. O kvalitní zápasy v Hranicích obecně nebyla nouze, neboť neúprosný los dále sváděl prověřené hráče proti sobě a již ve čtvrtfinále například Kutý porazil Pavla Bureše st. nebo Grepl Radka Skopala.

 

První semifinále mezi Kutým a Greplem mělo zvláštní esenci, jelikož Kutého nehnala pouze touha po triumfu, ale také sázka o 30l bečku piva s Martinem Gratclem. Ten nevydržel poslouchat neustále Kutého vychloubání, jak od rána hraje skvěle, a vsadil se s ním o to, že turnaj nevyhraje. Ačkoliv se Tomáš vychloubal přirozeně především v žertu, cítil skutečně formu a sázku přijal.

Úvod utkáni vyšel lépe Greplovi, který ten den hrál ve velké pohodě a zdálo se, že ho nic nerozhodí. Opak byl ale pravdou a chytrý Kutého výkon, který se nebál na volném prostranství nahazovat košon těsně k divákům, aby vyvedl svého soupeře z míry, sejmul Greplovi vítr z plachet. Kutý Greplovu nepohodu okamžitě vycítil a své taktické manévry navíc podpořil precizním a zodpovědným výkonem, jímž si zajistil přesvědčivé vítězství 13:8.

 

Marcian Wachala se v průběhu vyřazovacích bojů rozehrál do obrovské formy a zejména jeho plasérský klid a přesnost se v našich končinách běžně nevidí. Jakeš se polskému soupeři snažil statečně vzdorovat lepší střelbou, ale nakonec byl nad jeho síly. „Já valšovický turnaj prostě nikdy nevyhraju, jak člověk lítá kolem organizace, tak je skutečně obtížně plně se soustředit na hru,“ posteskl si Jakeš, jenž ovšem zaslouží absolutorium právě za perfektně zvládnuté pořadatelské povinnosti.

Finále za slušné divácké účasti několika desítek hráčů slibovalo vyrovnaný souboj. Wachala i Kutý občas chybovali během umisťování na obtížném terénu, přesto si utkání drželo vysoký standard. Od začátků bylo poznat, že na střele bude mít navrch Kutý. Za stavu 10:8 střílel s vidinou carreau na konec utkání, „pouhá“ trefa znamenala 12:10. Wachala od té chvíle neudělal chybu a jeho chladnokrevné a přesné plasy v psychickém tlaku zaslouží i dodatečně obdiv. Naopak Kutému koule najednou tu odskakovaly, tu těsně přejížděly a v posledním nahození už zahodil všechny tři – 13:12 pro Wachalu, kterému stačila 80cm koule v závěru utkání k vítězství. Kutému se velice tvrdě rozplynul sen o zápis na putovní pohár i vyhrané sázce. „Já jsem to vyhrál snad třikrát, když byl ještě starý puťák a teď mi to nikdo nevěří“, bral svou prohru s humorem po utkání Kutý.

Třetí místo v boji zklamaných získal Jakeš, který si dokázal udržet pozitivnější mysl než jeho mladší soupeř.

Výsledky :

1.Marcin Wachala

2. Tomáš Kutý

3. Zbyněk Jakeš

4. Jiří Grepl

11. Jiří Gratcl

17. Martin Gratcl

25. Petr Tománek

28. Jaroslav Skácel

 

                                                                                                   J.G.