Sportovní klub PÉTANQUE
Hranice VI - Valšovice

Orlovský kahan

1.10.2016

Obhájci vítězství z minulého roku nezaváhali ani letos. Albrechtičtí Václav Valík s Vojtou Žiakem a domácím Markem Olšárem opět potvrdili, že jsou výborně sehraní a bez větších potíží si neporaženi dokráčeli v pohodové atmosféře až k celkovému vítězství. Namále měli snad jen ve finále, když po neuvěřitelné souhře štěstí sahali po vítězství Kutý – Pírek – Jurišta. Prvně jmenovaný ovšem v rozhodující chvíli zklamal.

 

Sám generální ředitel hlavního sponzora turnaje přivítal celkem 21 týmů, které se rozhodly utkat o jednu z nejstarších trofejí v českém pétanque – Orlovský kahan. Hrálo se opět v areálu restaurace Depo, dříve Vinárny za Plotem. Počasí vyšlo nádherně, občerstvení bylo po celý den na vysoké úrovni, hra probíhala bez problémů a nálada byla více než přátelská. K tomu výrazně přispěla i početná výprava z Polska.

„Já ten Kahan už asi nikdy nevyhraji,“ posteskl si ráno u snídaně Jarda Puhr, „je zde opět pár mladých hráčů, kteří jsou nad můj strop,“ dodal. To ještě nevěděl, že se prokouše se svým týmem až do semifinále, kde srdnatě bojoval s budoucími vítězi a snad si i uvědomil, že jde u nás hrát opravdu s každým. Nakonec z toho pro něj, Jarku Krůlovou a Jendu Bukovčíka byla krásná bramborová medaile, když v zápase o třetí místo nestačili na domácího Davida Bača s olomouckými nadějemi Janou Rozsypalovou a Radkem Skopalem.

Ve finále se obhájci loňského vítězství utkali s týmem Tomáše Kutého. „Tak jsme se protrápili až do finále,“ zhodnotil výkon valšovický střelec, který hrál po boku Martina Pírka a domácího prezidenta Kamila Jurišty. Ovšem tato slova na začátku posledního zápasu vůbec neplatila a na obě strany byl vidět opravdu hezký pétanque plný pěkných plasů a tzv. „káček“.

Obhájci prvenství ale postupem času přebírali otěže zápasu a vytvořili si náskok, který se díky časovému limitu zdál být nedostižný. V předposlední hře se ale Kutého tým dostal jakž takž na dostřel, když snížil na 9:12. V posledním náhoze si Valíkův tým nedokázal poradit s první soupeřovou koulí, ovšem vytvořil aspoň solidní obranu. Tu se rozhodl Martin Pírek vyřešit útočně a po hodech, které měly neuvěřitelnou dávku štěstí, před Kutým stála poslední koule, jejíž odstranění by znamenalo 4 body a celkové vítězství. V šeru už to Tomáš ale trestuhodně nezvládl a tým Valík – Žiak – Olšar se radoval z obhajoby. „Tomáš byl k soupeři milosrdný, takhle bychom si stejně nezasloužili vyhrát,“ uklidňoval se s úsměvem na tváři Pírek.

Historie areálu se píše dál

Hrálo se také o Kvader uhla, putovní pohár, jež získal celkově devátý tým, kterým byla trojice z Albrechtic ve složení Josef a Tonda Poláchovi s Boleslavem Ivanuszkem.

Pozitivní zprávou určitě je, že pétanque v tomto krásném areálu místní hospůdky nezanikne. Dokonce to snad vypadá, že se vrátí hřiště i mezi keře, kde se v minulosti konal nultý ročník mistrovství České republiky. Je dobře, že jedno z nejstarších míst, kde se pétanque v Česku hrál, bude psát svou historii i nadále.

T.K.

Výsledky:

1.
Václav Valík (PAK Albrechtice)
Vojtěch Žiak (PAK Albrechtice)
Marek Olšár (TOP Orlová)

2.
Tomáš Kutý (SKP Hranice VI. – Valšovice)
Martin Pírek (Hrode Krumsín)
Kamil Jurišta (TOP Orlová)

3.
Jana Rozsypalová (Kulový blesk Olomouc)
Radek Skopal (Kulový blesk Olomouc)
David Bačo (TOP Orlová)