Sportovní klub PÉTANQUE
Hranice VI - Valšovice

Stolínský mixér

7.5.2016

                        O víkendu 7.5.2016 se odehrálo několik petanquových turnajů, jedničky v Albrechticích (beznadějně plné), Poděbradka cup (plné Švédů a Dánů, jako by to v minulosti nestačilo) ,  nebo Stolínský mixer. Ten, kdo si chtěl vyzkoušet nový povrch ve Stolíně, (kde se bude konat MČR žen) určitě nelitoval své cesty. Podmínkou bylo mít v týmu ženu.  Valšovický klub měl na tomto turnaji jednu „klasickou“ mixovou dvojici Milušku Kutou a Petra Tománka a jednu netradiční, sestavenou poprvé pro tento turnaj, Kláru Nacu (PC Sokol Lipník) a Iva Navalaného.

                         Ráno účastníky přivítalo vysloveně letní počasí, mrak aby člověk pohledal. Celkem přijelo 26 dvojic, včetně několika týmů z Polské Jedliny. Od rána vládla výborná atmosféra umocněná faktem, že se hraje 5 kolový švýcar na 60minut, který vesměs bohatě stačil (jestli to nebylo vábivou vůní, která se linula z grilu). Postupovalo se do osmičky, která se hrála bez limitu. Dohrávali se všechny dohrávky.

                        Obě „částečně“ Valšovické dvojice proklouzávali turnajem jako nůž máslem. Po třetím kole si při pivku libovali stejný stav 3:0 na zápasy. Ve čtvrtém kole se zasekl Ivo s Klárou, když narazili na pozdější vítěze Ivu a Jiřího Ježka staršího (PEK Stolín), který střílel neomylně jako u Verdunu. Petr s Miluškou si 4.kolo pohlídali a s přehledem si zajistili postup čtvrtým vítězstvím v řadě. V pátém kole narazili na přemožitele Iva a Kláry a rovněž po boji s klanem „Ježků“ prohráli. Ivo a Klára si spravili náladu a s přehledem vyhráli nad týmem Mallátové Barbory a Oldřicha. Oba zástupci Valšovic postoupili se čtyřmi výhrami do závěrečné KO osmičky.

                        Hlavně nejít hned na sebe. Celkové pořadí po švýcaru (Ivo, Klára 2. místo, Petr a Miluška 4. místo) to naštěstí neumožnilo. Iva a Kláru čekal opakovaný duel z posledního kola švýcara, naštěstí se nepotvrdilo tvrzení o opakovaných zápasech a složený valšovicko-lipnický tým s přehledem postoupil mezi poslední 4 týmy. Petr a Miluška bojoval o postup mezi poslední 4 s Martinem Trudičem a Nývltovou Lenkou (PEK Stolín), po boji se to bohužel nepodařilo. Pak vše vyhráli a skončili na pěkném pátém místě, ale jak už to bývá, byli zklamaní. Věřím, že si příště spraví náladu umístěním na bedně.

                        Ivo a Klára Nacu se těšili na finále, ale v cestě jim stála Polská dvojice Tadeusz a Bozena Obuchowski. Po prohraném košonku polská dvojice nahodila na 6 metrů a tam je drtila, později sice získali košonka a hru natáhli, ale polská dvojice náskok s přehledem udržela. Do finále postoupil také „klan Ježků“, který po velkém boji vyhrál nad polskou dvojicí.

                        Boj o třetí místo, někdy nazývaný boj dvou zklamaných, svedl proti sobě Martina Trudiče s Nývltovou Lenkou (PEK Stolín) a Iva Navalaného s Klárou Nacu. Na straně valšovicko-lipnického týmu hrál fakt, že chtěli porazit tým, který vyřadil Milušku a Petra, navíc Klára ještě nezískala nikdy žádný petanquový pohár (byl to opět opakovaný zápas, soupeř ve švýcaru dostal od nás „kanára“). Zápas o třetí místo se nesl v podobném duchu do stavu 10:0, pak zlepšenou hrou soupeř snížil na 10:6, ale víc už Ivo a Klára nedovolili. S konečným třetím místem byli oba spokojeni. Byl to velmi příjemný turnaj. Možná jen jedna drobná výtka organizátorům, při turnaji dvojic měli pro každou dvojici jen jeden pohár. Věnoval jsem ten náš Kláře. Tím se omlouvám, že nebude vidět na výroční schůzi, ale věřím, že Valšovičtí hráči a hráčky přinesou náruče plné jiných trofejí cennějších (Centrope, MČR atd.). At se Vám všem daří.

Ivo Navalaný