Sportovní klub PÉTANQUE
Hranice VI - Valšovice

Albrechtický kahan

7.5.2016

Tomáš Kutý obhájil Albrechtický kahan

První turnaj jednotlivců v tomto roce se konal v sobotu 7.5.2016 tradičně v Albrechticích. Předpověď slibovala krásné slunečné a teplé počasí, takže byl turnaj opět již dlouho dopředu obsazen a dorazilo skutečně 36 hráčů převážně z Moravy a Polska. Pořadatelé zase posunuli svou pohostinnost na vyšší úroveň, protože za jejich rozmanitou nabídku snídaně by se nemusel stydět kdejaký luxusní hotel. Tohle všechno spolu s přátelskou atmosférou slibovalo příjemně strávený den.

Hrálo se čtyřkolovým švýcarem s postupem mezi nejlepších šestnáct, ti pak hráli dále KO mezi sebou. Nepostoupivší hráli o konečné umístění ve skupinách po osmi. Hned první kolo ukázalo, že o řadu překvapení nebude nouze. To pocítila řada nasazených hráčů hned na úvod turnaje a týkalo se to i hráčů našeho klubu. Zbyněk Jakeš první zápas prohrál s Lubošem Šlapanským, další velký favorit Pavel Bureš zase s Boguslawem Bielem, Martin Pírek s Antonínem Poláchem, k vítězství zápas nedotáhl ani první nasazený Václav Valík nebo loňská semifinalistka Lenka Svobodová.

Od dalších kol už ale většina favoritů nezaváhala, a tak největším překvapením bylo, nepostoupení Pavla Bureše. Naopak příjemným překvapením byl neregistrovaný František Fajmon, jenž byl po švýcaru na prvním místě. Svou skvělou jízdu zakončil až v semifinále, kde mu stopku vystavil Vojtěch Žiak. V druhém semifinálovém zápase přesnou hrou nedal Tomáš Kutý šanci Marku Olšárovi, který ve čtvrtfinále vyřadil Zbyňka Jakeše. V dohrávkách pak již Zbyněk nezaváhal a přesvědčivě přehrál své další soupeře, což mu vyneslo deváté místo. Lenka Svobodová celý turnaj pojala spíše jako trénink střelby před MČR žen, kde bude na postu střelkyně. Díky této občas riskantnější herní variantě se ji nepodařilo do šestnáctky postoupit a v dohrávkách obsadila konečné 26.místo.

Finále nabídlo napínavý zápas, kde na začátku za kratší konec tahal Kutý. Vojtěch Žiak vsadil pro mnohé překvapivě na defenzivní taktiku a přesným umístěním si udržoval mírné vedení. Ovšem Tomáš Kutý měl svůj den, střely mu zůstávaly čím dál častěji na carreau a dotáhl i tento zápas k vítězství 13:9. Stejně jako loni Kutý nepoznal hořkost porážky a mohl se tedy radovat z obhajoby. Na stupních vítězů jej doplnili domácí nadějný hráč Vojtěch Žiak a Marek Olšár z Orlové. Překvapením turnaje byl čtvrtý František Fajmon, který dosud hraje bez licence ČAPEK.

Na vítěze čekaly při vyhlášení dárkové koše a poháry. Albrechtičtí opět připravili skvělý turnaj, na který jdou říct po právu jen kladná slova. Příští ročník bude určitě zajímavý, protože se bude hledat přemožitel Tomáše Kutého, který zde za poslední tři ročníky prohrál pouze jediné utkání.

                                                                                 T.K., Z.J.