Sportovní klub PÉTANQUE
Hranice VI - Valšovice

ME Bulharsko

24.9.2015

Historického úspěchu pro český pétanque se podařilo dosáhnout Tomáši Kutému (hráč místního klubu SK Pétanque Hranice VI. – Valšovice) s jeho spoluhráči Petrem Juráněm (Carreau Brno), Franckem Ferlayem (Carreau Brno) a Jaroslavem Vlkem (POP Praha) na mistrovství Evropy mužů v bulharském přímořském letovisku Albena.

Vše začalo už loni na jaře, kdy se tomuhle týmu podařilo vyhrát kvalifikační turnaj v Olomouci, kde si zajistili právo reprezentovat Českou republiku. Cíle před odjezdem do Bulharska byly jasné – skončit do 24. místa a zajistit tak Česku účast na mistrovství světa, které proběhne příští rok na Tahiti. Výzvou pro hráče bylo také určitě to, že se zatím žádnému českému mužskému týmu nikdy nepodařilo postoupit ze základních kol mezi nejlepších šestnáct.

ME začalo v pátek 25. září, základní část se hrála švýcarským způsobem na 5 kol, z kterého postupovalo dále nejlepších šestnáct týmů. Hned los prvního kola byl pro Čechy nemilosrdný – čekal je bratrovražedný souboj se Slováky. Začátek zápasu byl velice rozpačitý a Češi rychle prohrávali 2:9, poté ovšem zpřesnili hru a i s trochou pověstného českého štěstíčka dokázali zápas obrátit a radovat se z výhry 13:11. V dalším kole nás čekalo Turecko, mladí kluci s velice vytříbenou technikou. Ovšem i s tím si dokázali Češi poradit a vítězí 13:8. Třetí kolo bylo spíše odpočinkové, jeden s největších favoritů celého turnaje, tým Monaka, nedal klukům šanci a v pohodě si dokráčel pro vítězství 13:0. Klíčový zápas se odehrál ve čtvrtém kole, kde čekalo Německo, které angažovalo jako trenéra bývalého několikanásobného mistra světa z Francie. Ani toho se Češi nezalekli a znovu ukázali, že mají velice silné koncovky zápasů a vyhráli opět 13:8. Po tomhle zápase zavládla v týmu euforie z postupu do 16ky a bohužel se hráči nedokázali zkoncentrovat na poslední zápas základní části s Estonskem, jenž prohráli na limit 8:12. Další den byly v plánu boje ve skupinách na dvě prohry o postup do čtvrtfinále. Češi začali velice vyrovnaným zápasem proti Slovinsku, v kterém se bojovalo o každý bod. O ten jeden nakonec byla lepší ČR, která se tak mohla těšit na zápas s dalším obrovským favoritem Itálií. Ta Česku nedala žádné šance a vítězstvím 13:1 si zajistila účast ve čtvrtfinále. Kluky čekal zápas o vše opět se Slovinskem, které si mezitím poradilo s velice silným Dánskem. Kluci odehráli tento zápas v životní formě a doslova Slovince smazali ze hřiště se skóre 13:3 a mohli se těšit na čtvrtfinále, ve kterém je čekal opět tým Monaka. Zajímavostí je, že kromě ČR už byli ve čtvrtfinále jen týmy s hráči, kteří se věnují pétanque takřka na profesionální úrovni. Monako působilo oproti předchozímu zápasu už nervózněji, ale i tak se ukázal jejich um a po vítězství 13:4 ukončilo Čechům velice úspěšné mistrovství. Celkovým vítězem se stala opět Francie, která k titulu dokráčela bez ztráty kytičky, ovšem jak v semifinále s Monakem, tak i ve finále se Švýcarskem měla hodně co dělat, aby zápas dotáhla k vítěznému konci. Druhé bylo tedy Švýcarsko a o třetí místo se podělili Monako se Španělskem. Mnozí účastníci se shodli, že to bylo jedno z nejpovedenějších mistrovství a všichni doufají, že Bulharsko opět nějakou vrcholnou akci uspořádá.

                                                                                                                T.K.