Sportovní klub PÉTANQUE
Hranice VI - Valšovice

Valšovický pohár

1.8.2015

Valšovický pohár vybojoval Ivo Michálek

 Rodinný klan Michálků z Brna ovládl turnaj jednotlivců v pétanque ve Valšovicích. Nejlepší byl Ivo Michálek, který ukázal, že jedničky jsou jeho parádní disciplína. Ve finále porazil svého syna Tomáše a vrátil mu tak porážku ze základních kol. Marně je naháněli převážně valšovičtí hráči, kterých bylo ve čtvrtfinále hned pět. Z ostatních klubů se tak do nejlepší osmičky podařilo postoupit už jen Vojtovi Žiakovi z Albrechtic.

Zájem o turnaj byl enormní. Kapacita byla naplněna takřka hned po spuštění přihlašování, pořadatelé měli spoustu dalších telefonických či e-mailových žádostí od dalších hráčů, tak v pátek před turnajem ještě vybudovali další dvě hřiště v blízkosti místního areálu, aby vyhověli alespoň některým hráčům. Přihlásit se totiž nestihli například oba dva loňští finalisté.

Ráno na nástupu prezident valšovického klubu Zbyněk Jakeš přivítal všech 50 účastníků turnaje. Ti se poté mohli těšit na velmi příjemné počasí a krásné zápasy bez časového limitu ve velice přátelské atmosféře. Hrálo se švýcarským způsobem na pět kol s postupem mezi šestnáct nejlepších. To znamenalo, že postoupit mohlo i pár hráčů se třemi výhrami. Jedním z takových byl i celkový vítěz Ivo Michálek, který to komentoval slovy: „Děkuji všem mým soupeřům, kteří mi přinesli dostatečný počet bucholzových bodů, protože jedna jejich porážka by pro mě znamenala umístění v hloubi startovního pole.“  Překvapením byl ale hlavně nepostup Jana Bukovčíka z Albrechtic, který dokázal zvítězit pouze jednou. „Ráno před turnajem jsem byl přesvědčený, že postoupím minimálně do osmičky a nakonec jsem rád, že nejsem poslední“, neskrýval své zklamání tento zkušený borec. Turnaj se vyvíjel velice nadějně pro domácí hráče, kterých postoupilo hned pět do čtvrtfinále. Jmenovitě to byli Petr Tománek, který naplno prokazoval velice slušnou formu posledních týdnů. Dále pak Lenka Svobodová, Zbyněk Jakeš, Tomáš Kutý a Martin Jakeš. Ty doplnili Ivo a Tomáš Michálkové z klubu Carreau Brno a Vojtěch Žiak z Albrechtic. Do semifinále proklouzli po někdy hodně napínavých zápasech otec se synem Michálkovi a valšovičtí Lenka Svobodová s Petrem Tománkem. Domácí ovšem nedokázali postupně se zlepšujícím Brňanům vzdorovat, když nejdříve Petr Tománek prohrál s Tomášem Michálkem a hned vzápětí i Lenka Svobodová nestačila na úřadujícího mistra ČR v jednotlivcích Iva Michálka. O třetí místo už Lenka nenašla dostatek koncentrace a podlehla výborně hrajícímu Petrovi Tománkovi. Finále se hrálo v rodinné atmosféře bez velkých emocí. Za kratší konec po celou dobu zápasu tahal Tomáš Michálek. Jeho otec Ivo mu precizním výkonem nedal nic zadarmo a zápas dovedl bez komplikací k vítěznému konci.

Jak už je ve Valšovicích zvykem, tak si nějakou cenu odvezl každý účastník turnaje, drobný finanční obnos i ti, kteří si správně tipli vítěze a vsadili na něj 20 Kč. Podle ohlasů byli účastníci turnaje velmi spokojeni s hezky strávenou sobotou, v horku přišel vhod i lehký oběd, který byl připraven formou švédských stolů, kde si každý mohl vybrat ze spousty různých pokrmů včetně ovoce a zeleniny. Hodně členů místního klubu slaví narozeniny kolem termínu tohoto turnaje, tak ještě několik hráčů s místními poseděli dlouho do noci a oslavili jejich jubilea.    

                                                                                                             T.K.