Sportovní klub PÉTANQUE
Hranice VI - Valšovice

MČR klubů 4.kolo

5.10.2014

MČR klubů – finále


Valšovičtí pétanquisté po jediném roce v 1. lize postoupili do Extraligy. Ve finále vyřazovací části sice na skóre podlehli Loděnici, ale podstatné je, že dokázali vybojovat kýžený postup mezi českou elitu. V průběhu příštího roku tak sehrají zápasy proti nejlepším republikovým hráčům.

O postup do nejlepší klubové soutěže se hrálo v neděli ve Vědomicích u Roudnice nad Labem. Naše barvy hájili Tomáš Kutý, Jiří Grepl, Lenka Svobodová, Zbyněk Jakeš a Ivo Navalaný. Do Extraligy postoupili finalisti 1. ligy. V semifinále proti sobě nastoupili vítězové západní a východní části s druhým týmem z opačné oblasti.

První semifinálový duel znamenal souboj týmu PCP Lipník, který byl v západní části po základních kolech na druhém místě, s naším týmem, který bez prohry ovládl část východní. CdP Loděnice, jako vítěz ze západu, měla v nepřítomnosti Albrechtic postup již zajištěný, takže její hráči mohli dorazit až po obědě na finálový duel.

První ostrá zkouška

Valšovičtí hráči si během svého premiérového ročníku v soutěži počínali vcelku suverénně, když ani jednou nepoznali hořkost porážky a jen jednou remizovali. První ostrým testem jejich psychiky a připravenosti tak byl právě souboj s Lipníkem v semifinále.

Kapitán Valšovic Tomáš Kutý a Jiří Grepl spolu vyhráli proti Lipníku oba úvodní zápasy (jeden ve trojici s Ivošem Navalaným), ale Zbyněk Jakeš s Lenkou Svobodovou z rána hledali sobotní formu.

Po dvou kolech, tedy čtyřech zápasech, tak bylo skóre 2:2 a postoupit mohly oba kluby. V prvním zápasu třetího kola Kutý s Greplem podruhé porazili výborně hrajícího Jaroslava Morávka s Ivanou Puldovou  a kladné skóre plus 14 bodů znamenalo postup. Poslední zápas navíc triplet Jakeš-Svobodová-Navalaný zvládl, a tak Valšovice po jediné sezóně v 1. lize postoupili mezi českou elitu.

Těsné finále šťastných postoupivších

Loděnice se o postup do Extraligy ucházela už loni, kdy také zvítězila v základní části, tehdy ji však v semifinále 1. ligy zastavilo Vrchlabí B. To však bylo letos zapomenuto a Loděničtí proti nám nastoupili s čistými hlavami. Na zápasech bylo znát, že hráči z Loděnice si přijeli finále skutečně užít.

Ráno výborně hrající duo Grepl-Kutý tentokrát prohrálo všechny zápasy, ačkoliv se jejich herní projev příliš nezměnil. „O co jim jde? Oni nás chcou ztrapnit,“ ptali se kolemjdoucích valšovičtí borci v žertu na konci třetího kola. Miroslav Pešout s Janem Marhoulem totiž předváděli neskutečně přesnou hru, která se v Česku jen tak nevidí.

Naopak Lenka Svobodová se Zbyňkem Jakešem se postupně rozehráli do výborné formy a vyhráli všechny tři zápasy (dva ve trojici s Ivošem Navalaným). Výsledek utkání tudíž byl 3:3, ale skóre o dva body příznivější pro Loděnické hráče, kteří se mohli radovat z poháru za první místo. To nám však nezkazilo radost z historického postupu, kvůli kterému jsme do Vědomic v neděli vyráželi.                                                                                                               J.G.