Sportovní klub PÉTANQUE
Hranice VI - Valšovice

O pohár města Brna - VARS Cup

30.8.2014

Valšovický pétanque zaznamenal další skvělý úspěch v letošní sezóně. Jeden z nejkvalitnějších turnajů v roce, brněnský VARS Cup, v téměř ranních nedělních hodinách vyhrál Jirka Grepl se svými spoluhráči, kterého při cestě za putovním pohárem nezastavila nepřízeň počasí ani žádný z kvalitních soupeřů. Výsledkově mu sekundoval Ivoš Navalaný, který s jeho týmem přidal výborné páté místo.

Tradiční brněnská superprestige sice díky problémům s vízem jednoho z potenciálních účastníků letos spadla „jen“ do kategorie prestige, i přesto je toto vítězství jasným signálem, že pétanquisté z Valšovic umějí pořádně zatopit středoevropské herní špičce. Kromě Ivoše s Jirkou náš klub zastupoval i tradiční triplet Jakeš – Svobodová – Gracl, manželé Sukovi doplnění litovelským Jirkou Metzkerem, Miluška Kutá, Petr Tománek a jejich brněnská posila Jirka Charvát a Tomáš Kutý s pražskými spoluhráči Romanou Vokrouhlíkovou a Ondrou Preussem. Na poslední chvíli se přihlásila i Gabča Jakešová s Honzou Podrabským a maďarským juniorem.

V Sobotu se do Brna sjelo 63 týmu nejen z Česka a nejbližšího okolí, ale pořadatelům se podařilo zajistiti i účast exotického mongolského družstva. Ráno se začalo téměř s hodinovým zpožděním, jelikož technika jde někdy proti nervům všech zúčastněných. Pětikolový švýcar hraný pod hradbami hradu Veveří se stal osudným hned pěti našim týmům. Na hrad, kde se utkala postoupivší šestnáctka nejlepších, se bohužel neprobojovali manželé Sukovi, Gabča a tři výhry nestačily jak Zbyňkovi s Lenkou a Jirkou, tak Milušce s Petrem a ani Tomášovi a jeho týmu, i když ti skončili velmi těsně za postupem na 18. místě. Konkurence byla opravdu veliká, a tak ani postup „pouze“ dvou Valšovičáků není třeba brát jako zklamání, což platí o to více, když vezmeme v potaz jejich celkové umístění.

Obtížný terén v podhradí vystřídal velmi jednoduchý povrch na hradním nádvoří. V nastupujícím šeru se tak odehrálo osmifinále, kterým bez větších problémů prošel jak Ivoš s parťáky Schinzelem a Medunou, tak Jirka, který s Vláďou Brázdou a Michalem Preussem nadělil kanára Jirkovi Ondriášovi. Poté přišla bouřka a turnaj byl do desíti hodin přerušen. Při nástupu do čtvrtfinále některá hřiště připomínala spíš zahradní jezírka. Ani to však Jirkovi nezabránilo nadělit dalšího kanára, tentokrát polskému družstvu. Ivoš se dlouho pral se slovenskou reprezentací, která však nakonec byla těsně nad síly jeho týmu. Celkové skvělé páté místo je však bezesporu prozatím jeho životním úspěchem.

Jirkův tým nastoupil dominantně i do semifinále proti Ivošovým přemožitelům a brzy se ujal vedení 10:3. Pro vítězství se ale musel ještě hodně nadřít a finále si zajistil až těsně před půlnocí. Do něj opět skočil po hlavě a vedení 10:1 po čtvrt hodince hry naznačovalo, že finále proti Michalu Habáskovi, Radkovi Netušilovi a jejich Německému spoluhráči Bastianovi by mohlo být rychlou záležitostí, jelikož především Jirkovi spolubojovníci se rozehráli k velkolepým výkonům. Opak byl pravdou, a jestli semifinále bylo vydřené, tak finále nakonec mohlo být v jednu chvíli dokonce ztracené, když Němec dvakrát střílel za vítěznou trojku na konec. Minul však a Jirka se v dalším náhozu mohl radovat z dalšího historického úspěchu pro valšovický pétanue.
J.Grepl