Sportovní klub PÉTANQUE
Hranice VI - Valšovice

Pétanque festival Zywiec

17.7.2014

XIV Międzynarodowy Festiwal Gry w Boules

 

Opět po roce se Valšovičtí vydali do polského Žywce, aby se zde zúčastnili již 14. ročníku čtyřdenního festivalu. Tentokrát se k Lence Svobodové a Zbyňovi Jakešovi přidal po letech i Tom Kutý. Trio těchto hráčů doplňovali z Čech ještě Albrechtičtí a v neděli i reprezentanti olomouckého klubu Kulový blesk. Z dalších jazyků zde bylo slyšet kromě domácí Polštiny i Němčinu, Ukrajinštinu, Holandštinu a Slovenštinu.

Festival začíná ve čtvrtek v 17 hodin turnajem přátelství, což znamená, že ke každému zahraničnímu hráči je vylosován jeden Polák. Hrálo se čtyřkolovým švýcarem s postupem mezi nejlepších 8, kteří si to pak rozdali v KO bojích. Zde se z klubu nejvíce dařilo Tomovi Kutému, jenž hrál s místním juniorem a dokázal projít bez prohry mezi nejlepších 8. Zde ale po suverénním začátku, kdy to pomalu vypadalo, že dají soupeři kanára, polevili a poněkud nešťastně hned v prvním kole KO vypadli. Zbyněk Jakeš s Lenkou Svobodovou se svými spoluhráči po pohodové hře nedokázali postoupit.

V pátek se začíná opět v 17 hodin, a tak se Valšovičtí věnovali spolu s Albrechtickými nejprve prohlídce města, poté se u skleničky místního piva mohli kochat krásami žywieckého náměstí a řidičského umění polských šoférů. Odpoledne už ovšem startoval Pohár národů. Zde se hraje týmová soutěž systémem jedna trojice a dvě dvojice. Valšovice spojily síly s albrechtickými Jendou Bukovčíkem, Jardou Ševčíkem, Kamilem Vajčovcem a Bogušem Bielem z Polska. Loňské vítězství se ovšem zopakovat nepodařilo, protože to velmi těžký los nedovolil. Tak snad opět za rok se podaří forma naladit lépe.

Sobota už patří pétanque celá, protože se hraje plnohodnotný turnaj trojic. Lenka, Zbyňa a Tom poskládali čistě valšovický triplet a v silné konkurenci se jim celkem bez problémů podařilo postoupit z pětikolového švýcara mezi nejlepších 32 týmů. I v KO předváděli skvělé výkony a dokázali se dostat až mezi osmičku vyvolených, kde už ale bohužel po těsném průběhu zápasu nestačili na pozdější vítěze. I tak to bylo ale nejlepší české umístění tohoto dne.

V neděli se hrají dvojice. Pořadatelé zvolili zajímavý systém, kdy se hrálo pouze 7 kol švýcara bez dohrávky. Tudíž bylo potřeba ideálně všechno vyhrát, aby se mohlo pomýšlet na vítězství. Plány Zbyňka s Lenkou a i Tomáše hrajícího s Andrzejem Sližem vzaly hned za své po prvním kole, kdy oba dva týmy se svými soupeři prohrály. Lépe nakonec dopadl Tom, který dokázal s Andrzejem 5x vyhrát, ale vinou špatného bucholzu to stačilo až na 14. místo. Zbyněk s Lenkou dokázali vyhrát 3x, a to stačilo na čtvrtou desítku v konečném pořadí. Nutno dodat, že neděle už je hodně o vůli, také vzhledem k horkému počasí, které panovalo po celé čtyři dny.

Festival svou velikostí není pouze sportovní akcí, nýbrž zde člověk najde s určitostí nové kamarády, protože je to hlavně o dobré náladě. Obrovskou výhodou je zde v horkém počasí splav hned za hřištěm, který bylo nutné navštívit takřka v každé pauze mezi zápasy. Polsku můžeme jenom závidět jejich mládežnickou základnu, která je po stránce technické i taktické na špičkové úrovni. Tento prodloužený víkend lze doporučit každému a doufáme, že v příštím roce nás tam z klubu pojede minimálně 3x tolik. 

                                                                                                             T.K.