Sportovní klub PÉTANQUE
Hranice VI - Valšovice

CC Polsko

24.5.2014

Druhý díl seriálu turnajů Centrope zavítal tentokrát do polské Wroclawi do krásného prostředí parku Południowy. Zúčastnilo se jej 65 trojic převážně z Polska a Česka, nemilým překvapením byla velmi nízká, spíše nulová, účast ostatních zemí. Veškeré dění z pozice diváka sledoval i prezident FIPJP Claude Azema.

Pořadatelé zvolili systém pětikolového švýcara s postupem mezi nejlepších 32 týmů, které si to následně rozdali v KO bojích o vítězství. Českou republiku zde reprezentovalo celkem 24 tripletů, kteří se museli vypořádat s nepříliš vydařeným počasím. Častý déšť byl ale naštěstí hodně zmírňován stromy, které obsypávaly většinu hřišť. A právě hřiště dělaly opět po roce problémy některým týmům vůbec hodit kouli tak, aby neskončila v autu. Obrovským problémem bylo nahodit i košónek. Ono taky při velikosti některých hřišť ani ne deset metrů na délku je docela kumšt jej nahodit na takovém povrchu metr od lajny. I časový limit 50 minut asi není pro trojice zcela ideální, a tak se často rodily výsledky třeba 5:4.

Příznivý počet týmů zajišťoval každému s alespoň třemi výhrami postup mezi nejlepších 32. Valšovičtí zde vyslali dva hráče. Ivo Navalaný hrál s havlíčkobrodskými Vilémem Medunou a Pavlem Pachlou. Moc se jim ale nedařilo, nepostoupili do KO bojů a nakonec na ně zbylo předposlední 64. místo. Tom Kutý hrál s pražskými bratry Preussovými. Těm se vedlo o něco lépe, mezi nejlepších 32 postoupili, ale tam to pro ně byla konečná, když nestačili na jeden kvalitní domácí triplet. Na prvních třech místech nakonec skončili polské triplety.

Polské Centrope nabídlo krásné prostředí, které si ale spousta hráčů díky počasí nedokázalo náležitě užít. To se ale bohužel ovlivnit nedá. Velkým plusem bylo opět občerstvení, bohatá snídaně a oběd o několika chodech. Snad jen by mohlo být ve startovném zahrnuto i pití pro příště. Dojem z turnaje ale kazil krátký limit, někdy opravdu miniaturní hřiště a hlavně neochota pořadatelů řešit byť jen ten nejmenší problém. Možná i proto nebyla letošní účast tak velká.  

                                                                                         T.K.