Sportovní klub PÉTANQUE
Hranice VI - Valšovice

MČR 3x3 muži - kvalifikace

14.6.2014

V sobotu 14.6.2014 se na Svatém Kopečku u Olomouce konalo další MČR v pétanque. Účast na tomto turnaji si hráči musí vybojovat v průběhu roku, neboť účast má zajištěnou pouze šestnáct nejlepších týmů mužů České republiky. Na turnaji trojic s možným jedním nahradníkem, pak bojovali  o titul mistrů republiky v kategorií mužů a právo reprezentovat naší republiku  příští rok na mistrovství Evropy v Bulharsku.

Hned čtyřem valšovickým hráčům se podařilo na tento turnaj dostat. Nehráli však společně, ale shodou okolností každý v jiném týmu. V první části turnaje se v čtyřčlenné skupině bojovalo o dvě postupová místa. Týmům Jirky Gratcla a Zbyňka Jakeše se příliš nedařilo a s turnajem se museli rozloučit po této základní části. Vyrovnanost všech týmů dokladovalo i vypadnutím loňských mistrů a i týmu složeného z bývalých velmi úspěšných juniorů.  Mezi nejlepších osm se však dostali další dva valšovičtí zástupci - Tomáš Kutý a Jirka Grepl. Stejným způsoben čtyřčlenných skupin se týmy utkaly o semifinále. I touto části prošli oba naši zbylí zástupci poměrně suverénně a naopak s turnajem se loučili další horcí favorité a bývali i současní reprezentanti.

V semifinále se cesty naších dvou hráčů již bohužel setkaly. Ve vzájemném měření sil byl úspěšnější Tomáš Kutý se svými spoluhráči Petrem Juráněm, Frankem Ferlayem a Jardou Vlkem. Poměrně jasně výsledkem 13:6 porazili Jirku Grepla s bratry Preusovými. Ve druhém semifinále se zrodilo další překvapení, když hráči z Vrchlabí dokázali nakonec ve vyrovnaném utkání vyřadit  nejvýše nasazený rodinný tým Michálků s Pavlem Hodboděm z Brna.

Obě závěrečná utkání byla velmi dramatická a skončila shodně nakonec nejtěsnějším rozdílem 13:12. Stejně napínavý, avšak méně sledovaný, zápas o třetí místo se odehrál na vedlejším hřišti, kdy Michálci přišli o vedení, aby nakonec výsledek urvali na svou stranu.

Drama finálového utkání (i průběhu celého turnaje), mohli sledovat jak přítomní diváci, tak i ostatní příznivci v celé republice díky webkameře dlouho do noci. V úvodu utkání dominoval díky precizní a bezchybné hře tým z Vrchlabí. Mašek,Bílek,Brázda a Srnský si vypracovali náskok až 12:4, ale potvrdilo se pravidlo, že ten poslední bod bývá nejtěžší. Naopak Tomáš Kutý se svými spoluhráči se ani za tohoto nepříznivého stavu nevzdali a postupně ukrajovali bodík po bodíku až se nakonec po úspěšné poslední kouli právě Tomáše Kutého mohli radovat z titulu mistrů republiky v kategorii mužů.

Pro valšovický pétanque je to díky Tomášovi pokoření další mety. Po několika druhých a třetích místech na různých turnajích MČR v předchozích letech se i Valšovice dočkaly svého mistra republiky. Je to hezký dárek k desetiletému výročí  založení klubu.

                                                                                                                 Z.J.