Sportovní klub PÉTANQUE
Hranice VI - Valšovice

Vajtovy koule

7.6.2014

Tak jako v celé české republice, tak i na Vysočinu dorazily "tropy". Účastníkům tradičního turnaje "Vajtovy koule"  v dopoledních hodinách zpříjemňoval ve Vojnově Městci hru i příjemný lehký větřík. Na řadu však přišly i ochranné opalovací krémy, neboť stín se na hřištích hledal poměrně těžce.

Počet týmů v letošní ročníku díky nabídce více turnajů v republice, zaznamenal patřičný úbytek. Prezentovalo se nakonec 18 dvojic a díky tomu při zahájení turnaje Karel Malivánek, seznámil všechny zúčastněné, že doprovodný turnaj "Tullamore dew" se letos hrát nebude a hlavní cenu - láhev tohoto zlatavého moku obdrží vítěz hlavního turnaje.

Pro základní část byl zvolen pětikolový švýcar, ve kterém se do postupové osmičky dostaly oba naše týmy. Se čtyřmi výhrami suverémě Miluška Kutá s Petrem Tománkem a tři výhry k postupu stačily i Lence Svobodové se Zbyňkem Jakešem, kteří se postupně srovnávali se zdejším terénem.Všechny týmy byly poměrně výkonostně vyrovnané, takže o postup do čtvrtfinále se sváděly urputné boje.

Odpolední vyřazovací část již byla hrána bez časového limitu, což bylo velmi příjemné . Tři nejvýše nasazené týmy turnaje doprovodili do semifinále překvapivě neregistrování hráči z nedalekého Krucemburku  - Miloš Vacek a Libor Málek. Ti předváděli velmi kvalitní výkony podložené tréninkem na hřišti u místní hospůdky,takže pro řadu domácích, to tak velké překvapení nebylo. V semifinále však narazili na Dášu Mrňákovou s Michalem Habáskem, vítěze základní části na které v závěru již nestačili. Druhé semifinále pak svedlo na sebe oba naše týmy. Těm se naskytla možnost odvety ze základní části, kdy nejtěsnějším rozdílem 13:12 vyhrála Miluška s Petrem. Tentokrát však jednoznačně dominovali Lenka se Zbyňkem a "kanárkem" jim  oplatili porážku.

Finalové utkáni začalo pro náš tým velmi smolně vystřeleným košonem v první hře, když převaha koulí byla na naší straně. V druhé hře pak "Habi" vytáhl svou poslední kouli "záchranářku" a z valšovické čtyřky střeleným košonem dokázal zajisti šestku pro svůj tým. To však patřičně nažhavilo Lenku, která svými přesnými placy dostávala havlíčkobrodské pod tlak a vyrovnání nenechalo na sebe dlouho čekat. Vyrovnaný zápas pak trval až do stavu 11:11, kdy se vítězství podařilo strhnout na svou stranu závěrečnou dvojkou Lence a Zbyňkovi.

V boji o třetí místo nezaváhali ani Petr s Miluškou a porazili "černé koně turnaje " s Krucemburku. Tím nakonec potvrdili papírové nasazení do turnaje, kdy se na pomyslných stupních vítězů setkaly tři nejvýše nasazené dvojice v daném pořadí. Krásný skleněný putovní pohár se tak podruhé v jeho historii stěhuje na rok do Valšovic. Poprvé to bylo před pěti lety  díky Tomáši Kutému.

Vydařený pohodový regionál s tradičně kvalitním zázemím, podpořený i skvělým počasím. Škoda je jen menší účast týmů. Kdo však přijel,snad nelitoval a strávil příjemnou sobotu na Vysočině.

                                                                                                    Z.J.