Sportovní klub PÉTANQUE
Hranice VI - Valšovice

MČR 2x2

17.5.2014

Sezona dospěla do fáze, kdy začínají probíhat ty největší a nejdůležitější turnaje tohoto roku. Minulou sobotu se ve Vědomicích konalo první z republikových mistrovství, a to MČR dvojic. Valšovičtí zde vyslali celkem 8 svých zástupců, kteří se chtěli poprat o co nejlepší výsledky.

Předpovědi počasí turnaji moc nepřály. To se bohužel vyplnilo, a tak na břehu řeky Labe vládlo větrné a občas deštivé počasí. Ovšem i přesto se turnaje zúčastnilo celkem 78 dvojic. Nebo spíše abychom byli přesnější 77 a půl dvojice, protože Vláďovi Brázdovi z Vrchlabí se bez důvodu nedostavil spoluhráč, a tak se Vláďa rozhodl, že se i tak turnaje zúčastní a bude hrát sám pouze se třemi koulemi. Dokonce se mu podařilo jednou vyhrát a k druhému vítězství měl velmi blízko, což je určitě velmi pěkný výkon.

Základní část se hrála švýcarským systémem s postupem do 32 KO. To znamená, že byly potřeba alespoň dvě výhry a dostatečný počet výher soupeřů. Zbyňa Jakeš s Lenkou Svobodovou ovšem neponechali nic náhodě a postoupili se třemi výhrami ze sedmého místa. Dál je v klidu následovali i Jirka Gratcl s Tomem Kutým, kteří se stejným počtem vítězství byli po švýcaru 10. Miluška Kutá s Petrem Tománkem postupovali se dvěmi výhrami z posledního 32. místa. Smolaři dne byli Jirka Grepl s Michalem Preussem (POP Praha), kteří skončili na 33. místě hned za Miluškou s Peťou. Poslední zástupce Valšovic Ivo Navalaný hrál s Vilémem Medunou (AURA Havlíčkův Brod). Ti zase měli smůlu na těžký los a s jedinou výhrou skončili v poli poražených. Švýcar přinesl i několik překvapení, protože spousta týmů, co si určitě dělaly ambice i na celkové vítězství, z něj nedokázalo postoupit do vyřazovacích bojů. V těch hned v prvním kole vypadli Miluška s Peťou, ale ti byli i tak se svými výkony spokojení a ujali se role diváků a podporovatelů svých zbylých čtyř klubových spoluhráčů, kteří se celkem bez problémů probojovali mezi šestnáct nejlepších dvojic. Dalším vyřazovacím kolem se valšovickým také podařilo projít vítězně mezi nejlepších osm. Zde si dokázala dvojice Jirka Gratcl a Tom Kutý nejrychleji ze všech poradit s plzeňskými protivníky 13:1 a brzy mohli vyhlížet soupeře v bojích o medaile. Bohužel Zbyňa Jakeš s Lenkou Svobodovou v osmičce narazili na soupeře z Brna, kteří svou precizní hrou už byli nad jejich síly. V dohrávce se Lence se Zbyňou ještě jednou zadařilo a berou tedy konečné vynikající 6. místo. Zato Jirka s Tomem stupňovali svou formu a celkem hladce proklouzli i do finále, kde už na ně čekali otec a syn Ivo a Honza Michálkovi (Carreau Brno), kteří se probojovali do finále MČR dvojic popáté za sebou. Jirka s Tomem se tím ovšem nenechali zaskočit a skvěle vstoupili do zápasu, kdy se rychle dostali do vedení 7:2. Pak ale zkušenější soupeř zpřesnil hru a dovolil valšovickým už jen jeden bod. Tím pádem se mohli Brňané z klubu Carreau kolem půlnoci radovat po vítězství 13:8 z mistrovského titulu. Ale i tak se druhé místo Jirky Gratcla a Toma Kutého zapíše mezi největší úspěchy valšovického pétanque.

Turnaj byl v rámci možností uspořádán velmi pěkně, Vědomice se pyšní velkým krásným areálem, který je přímo stvořen pro největší pétanquové akce.  Naštěstí mají také dostatek světel, protože vítěz byl znám až po patnácti hodinách hraní někdy kolem půlnoci.

 

                                                                                                           T.K.