Sportovní klub PÉTANQUE
Hranice VI - Valšovice

Prvomájové koulení

3.5.2014

 

Prvomájové koulení ve Valšovicích se neslo ve slavnostním duchu, poněvadž místní klub slavil 10 let od svého vzniku. Nechyběl samozřejmě dort, organizátoři nachystali pro hráče i různé akce jako například  desátý bramborák zdarma. Při zahájení valšovickým popřála i starostka města Hranic, která se stejně jako všichni pořadatelé a účastníci klepala zimou, protože bylo nějakých 6 stupňů, ale pocitová teplota byla daleko níž, jelikož foukal velmi silný a ledový vítr. Naštěstí aspoň po zahájení přestalo pršet a déšť se neobjevil ani v dalším průběhu turnaje.

 

            Celkem se turnaje zúčastnilo 30 trojic převážně z Moravy, dorazilo i pár Slováků. Hrálo se švýcarským systémem na 4 kola s postupem mezi nejlepších šestnáct týmů. V základní části nebyla nouze o velmi zajímavé výsledky, kdy neregistrovaní hráči nebo dokonce i začátečníci dělali velké problémy favoritům. Nejlepší po švýcaru byli první nasazení a největší favorité turnaje Romča Vokrouhlíková (POP Praha) s Tomem Michálkem a Pavlem Hodboděm (oba Carreau Brno). Po základní části se servíroval oběd, tentokrát se hráči mohli těšit na kančí guláš vařený v kotli venku na ohni. Samozřejmostí byly i tradiční domácí bramboráčky, které venku na litinové desce smažil prezident místního klubu Zbyněk Jakeš. Po obědě měl ještě každý nárok na sladkou tečku v podobě rolády. Během oběda probíhalo i losování o 10 losů hry Šťastných deset. Největší štěstí zde měla rodina Poláchova z Albrechtic, kteří si odnesli hned 3 losy.

 

            Poté už následovaly vyřazovací boje, rtuť v teploměru klesala stále níž a pro spoustu účastníků už zima začínala být nesnesitelná. Vůbec se nemůžeme divit, že hodně hráčů po vypadnutí své zápasy o umístění už nedohrávalo. Nakonec nejlépe hráli a v semifinále proti sobě stanuly nejlepší tým po základní části Romči Vokrouhlíkové s Pavlem Hodboděm a Tomem Michálkem a tým obhájců trofeje Fenyx Adamov ve složení Jirka Němec, Pavel Král a Honza Charvát. Obhájci zde zase ukázali, že jim valšovické hřiště velice svědčí a dokázali tedy týmu Romči uštědřit jedinou porážku tohoto dne. Druhé semifinále proti sobě svedlo týmy KLIPu Petr Linduška, Dušan Uhlár, Luboš Anton a starobrněnské Šárku Moosovou s Jirkou Šiprem a Bohuslavem Roztočilem. Tenhle zápas vyzněl lépe pro litovelskou trojici, starobrněnští se museli nakonec spokojit se 4. místem, protože se v zápase o třetí místo nedokázali porazit pražsko – brněnskou trojici. Finále probíhalo takřka bez divácké kulisy, zápas sledovala jen hrstka nejodolnějších, kteří mohli vidět plno přesných a krásných hodů. Hráči zaslouží obdiv za úroveň hry v takovém nevlídném počasí. Trochu přesnější nakonec byli adamovští a podařilo se jim tedy obhájit putovní pohár, který letos trochu změnil podobu přidáním historicky první valšovické prasklé koule hráče Jirky Gratcla.

 

            Z valšovických skončili nejlépe na 10. místě Martin Jakeš a Tom Kutý, kteří byli doplnění o Martina Pírka z Krumsína. O místo hůře pak skončil Jirka a Martin Gratclovi s Ivošem Navalaným. Solidní čtrnácté místo přidali Honza Ježíšek, Mirek Suk a Pavel Ondruška. Nemohly chybět ani Eva Sukováa Boženka Ježíšková, které tentokrát doplnil Jarda Skácel a společně vybojovali 26.místo.

            Manželům Ježíškovým patří obrovské poděkování za překvapení ve formě dortu, který byl nejen krásný, ale i výborný.