Sportovní klub PÉTANQUE
Hranice VI - Valšovice

Mozartovy koule

17.8.2013

Na Korunní pevnůstce v Olomouci se při další tropické sobotě konal šestý ročník turnaje s názvem Mozartovy koule. Třetím rokem již figuruje v turnajové listině ČAPEK jako turnaj trojic, který má připomenout pobyt hudebního génia W.A. Mozarta v Olomouci, jenž se zde ke konci roku 1767 úspěšně léčil z neštovic. A tak si každý účastník turnaje mohl odnést pár drobných suvenýrů s Mozartovskou tématikou. Ono toho vlastně nakonec bylo k dostání celkem dost vzhledem k nízkému startovnému, například žlutá trička pro tým, který udělí prvního kanára (ty získal tým Jirky Grepla), melounové koule, které byly v tom vedru velmi osvěžující, košony, hojné ceny pro prvních 8 týmů, prize money a v neposlední řadě hlavně skvělá pétanquová atmosféra, na které bylo vidět, že pořadatelé zde dělají turnaje pro lidi.

Z Valšovic do Olomouce vyrazilo 8 hráčů, kteří na údajně nejtěžším povrchu v ČR spojili své týmy většinou s Krumsíňáky. Boženka Ježíšková s Evou Sukovou hrály s Fanynkou Karáskovou (Hrode Krumsín) a dotáhly to až k solidnímu 18. místu. O stupínek výš skončili jejich manželé Honza, Mirek a Jirka. Do postupové osmičky se vinou slabšího bucholze neprobojovali ani Miluška Kutá s Peťou Tománkem, kteří byli doplněni o Laďu Kobzu (Hrode Krumsín). Nakonec pro ně zbylo po pětikolovém švýcaru hezké 12. místo. Bez větších problémů se podařilo do 8KO postoupit předloňskému vítěznému tripletu včele s valšovickým Jirkou Greplem, který zde tradičně hraje s Martinem Pírkem (Hrode Krumsín) a Mirou Neoralem (KLIP Litovel). V semifinále si ovšem vybrali slabší chvilku, ale i tak se nakonec dokázali zvednout a skončit stejně jako loni třetí. Jsou vlastně nejúspěšnějším týmem v historii turnaje, protože zde pokaždé jako jediní byli na stupních vítězů. Nejvíce se dařilo týmu Toma Kutého, který hrál s manželským párem Janou a Mirou Krpcovými (Hrode Krumsín). Ti nejdřív ve čtvrtfinále vyřadili loňské vítěze, poté v semifinále svedli již tradičně dlouhý boj s Burešovými (HAPEK), kteří byli doplněni o polského hráče Boguśe Biela. Tomův tým v závěru předvedl přesnější hru a postoupil do finále proti čistě krumsínské trojici Zbyšek Pořízka, Kuba Kučera a Milda Pánek. Paradoxně finále bylo pro Toma s Krpci nejlehčím zápasem dne, a tak se po výsledku 13:2 zapsali mezi sbírku vítězů tohoto krásného turnaje.

Jak už bylo řečeno, byl to turnaj pro lidi se skvělou pétanquovou atmosférou, kterou umí pořadatelé z Kulového blesku vždy a na všech svých akcích připravit. Turnaj byl taktéž velice dobře zpropagován v médiích, byly přítomny dva televizní štáby a další novináři. Málokdy mají turnaje třídy prestige takovou úroveň jako tento skromný regionál, který se dá určitě každému doporučit jako záruku příjemně strávené soboty.

                                                                                              TK