Sportovní klub PÉTANQUE
Hranice VI - Valšovice

Źywiec

20.7.2013

Češi  vyhráli "Pohár národů" v polském Źywci.

Již od čtvrtka 18.7.2013 se v polském Źywci uskutečnil tradiční  13. ročník pétanque festivalu. Čtyřdenní turnaj a pěkné počasí přilákalo do Zywce kompletní polskou špičku, početné výpravy z Ukrajiny a Slovenska, které doplnila skromnou účastí i česká republika a několik hráčů z Holanska, Francie a jiných zemí. České barvy zde i letos hájili hráči albrechtického a valšovického klubu Jenda Bukovčík, Kamil Vajčovec, Jarek ševčík, Lenka Svobodová a Zbyněk Jakeš.

Turnaj byl otevřen ve čtvrtek v podvečer "Turnajem přátelství". V něm se ke každému zahraničnímu účastníkovi přilosuje jeden hráč pořádající země. Los spoluhráčů letos naším hráčům moc nepřál a tak do postupové osmičky si postup vybojoval jen loňský vítěz Zbyněk Jakeš. Jeho letošní cesta za obhajobou však skončila nakonec již ve čtvrtfinále.

V pátek byl na programu "Turnaj národů ". Sedmičlenné týmy jednotlivých zemí se utkaly v tříkolovém švýcaru o postup přímo do semifinále. Pětičlennou českou výpravu pro tento turnaj doplnili hráči z Katowic - Boguš Biel a Karol Szulc. Většina utkání byla velmi vyrovnaných a dramatických.  Týmový duch a vzájemné povzbuzování nakonec náš tým vyneslo až do semifinále proti Ukrajině I. a následně do finále proti polskému týmu z Myslenic. V dramatickém finále nakonec rozhodla famózní poslední koule Jendy Bukovčíka , která posunutím košonku vzala poslední šanci na výhru polskému týmu. Velká radost tak zavládla v českém týmu, který určitě nepatřil k favoritům a zvedl všem náladu po nepříliš vydařeném předchozím dnu.

V sobotu se již pétanque festival rozjel naplno neboť do dějiště přijela řada dalších hráčů. V turnaji trojic se tak zaregistrovalo 51 tripletů , které v pětikolovém švýcaru bojovalo o postupovou třicetdvojku. Kompletní albrechtický tým a i valšovická dvojice doplněná Bogušem Bielem  zvládla základní část a následné vyřazovací boje a  dotáhla to  až do čtvtfinále. Konečné 5.-8. místo v této konkurenci bylo velmi solidním umístěním  a Češi určitě obstáli se ctí.

Vše vyvrcholilo v neděli turnajem dvojic. Rekordní účast 75 dvojic přihutila domácí pořadatele narychlo vybudovat i jedno hřiště mezi tenisovými kurty na antuce. Stejný systém jako v sobotu, ale né již s takovými úspěchy pro české hráče. Postup ze základní části si vybojovali jak valšovičáci Lenka se Zbyňkem, tak albrechtičáci Jenda s Jarkem a Kamil s, jak jinak než, Bogušem Bielem. V následném KO se již začala projevovat únava z předchozích dnů a výkon šel pomalu dolů, což na výraznější postup již nestačilo.  (pozn. konečný výsledek Kamila s Bogušem, kteří jako jediní postoupili do šestnáctky mi není znám.)

Z Źywce jsme odjížděli s dobrým pocitem z vlastní hry a výsledků na zdejším velmi různorodém a těžkém terénu, hlavně pro placování, ale i s průběhem  a organizací celého turnaje. Krásné počasí a pohodová atmosféra po celou dobu turnaje vše umocnila.                                                                                                            Z.J.