Sportovní klub PÉTANQUE
Hranice VI - Valšovice

Grand prix d´Austerlitz

27.7.2013

 

Tropické teploty a nádherné prostředí místního  zámku čekalo na čtyřicet tři trojic v sobotu 27.7. 2013 ve Slavkově u Brna. Hrál se zde jeden z nejstarších pétanque turnajů u nás "Grand prix d' Austerlitz", který i letos byl zařazen do kategorie prestiž.

Poměrně početná skupina valšovických hráčů vyrazila navázat na loňské výborné výsledky na tomto turnaji, ale i nasbírat cenné zkušenosti  od předních českých hráčů, ale i od týmů ze sousedního Slovenska a jednoho velmi kvalitního týmu z Německa.

Po základní části hrané pětikolovým švýcarem se do postupové šestnáctky dostali všichni valšovičtí hráči od kterých se to očekávalo. V odpoledním vedru se naši zástupci ve třech týmech dostali až do čtvrtfinále. Zde bohužel byli všichni na stejné straně postupového pavouka, takže došlo na jejich vzájemné duely. Loňští finalisté Zbyněk Jakeš, Jiří Gratcl a Lenka Svobodová  dokazovali , že i letos míří hodně vysoko. Nejprve to odnesl Tomáš Kutý se svým týmem a v semifinále i Jirka Grepl se spoluhráči .V dohrávce pak již Tomáš nezaváhal a obsadil výborné páté místo. O jednu příčku výše se umístil Jirka Grepl se spoluhráči,kteří v poslední hře nedokázali porazit českou mužskou reprezentaci a  zbylo na ně nejméně populární čtvrté místo.

Jednu a půl hodinovou finálovou bitvu částečně již za umělého osvětlení sehrál tradičně sestavený valšovický triplet,  proti po celý den skvěle hrajícím němcům. K vidění tak byl pro hráče, kteří již dohráli a rozhodli se shlédnout finálové utkání i pro několik diváků, pétanque vysoké kvality s velmi precizními hody a takticky velmi dobře vedený na obou stranách .V úvodu se podařilo valšovickým hráčům získat slibný náskok, o který však nakonec přišli a po vítězství nakonec sahaly oba týmy. Za skvělou diváckou kulisu se nakonec naši hráči v závěru odvděčili  a vyhráli 13:9 a tím se stali na rok majiteli obrovského putovního poháru. Na již sedmnáctém  štítku na poháru tak budou navždy zapsána jména valšovických hráčů Zbyňka Jakeše, Jirky Gratcla a Lenky Svobodové.

Nezklamali ani Martin Gratcl s Ivošem Navalaným, kterým postup unikl velmi těsně a tak bojovali v následných dohrávkách a obsadili pěkné devatenácté místo. Manželé Sukovi s Gabčou Jakešovou  sice skončili až na zadních příčkách, ale měli si tak možnost vyzkoušet těžká hřiště zdejších zámeckých chodníků.