Sportovní klub PÉTANQUE
Hranice VI - Valšovice

Svatováclavské koulení

24.9.2011

Valšovický sportovní areál ožil v sobotu 24.9.2011 opět pétanque . Konal se zde již sedmý ročník tradičního „Svatováclavského koulení“. O tom, že je tento turnaj již velmi oblíbený, svědčí fakt, že již týden dopředu byla startovní listina plně obsazena. Do Valšovic za krásného letního počasí nakonec dorazilo celkem 43 dvojic z celé Moravy a početná výprava ze Slovenska. Právě velmi silnou slovenskou výpravu pod vedením prezidenta Slovenské pétanque asociace pana Majerčíka, doplnila řada předních hráčů českého žebříčku. Diváci tak mohli vidět momentálně dva nejlepší hráče republiky (Honzu a Tomáše Michálkovy), jednu z nejlepších žen - Hanku Šrubařovou a řadu dalších předních hráčů. K těm se přidala i desítka týmu složená z neregistrovaných hráčů, kteří se nebáli si to s těmi nejlepšími na hřišti rozdat.

Turnaj přijel zahájit  místostarosta města Hranic pan Wildner, po jehož uvítací řeči se rozběhl čtyřkolový „švýcar“, který určoval šestnáct postupujících týmů. Většina favoritů si postup dokázala zajistit, takže žádné překvapení se v této fázi turnaje nekonalo. Těm, kterým se to nepodařilo, měli možnost pokračovat v samostatném turnaji „B“.

Z valšovických hráčů se podařilo do osmifinále probojovat jen Martinu Jakešovi s Jakubem Kučerou(Krumsín), Jirkovi Greplovi s Michalem Dzurikem (Slovensko)a obhájcům loňského prvenství Lence Svobodové se Zbyňkem Jakešem. Všechny postupující týmy v dalších vyřazovacích bojích předváděly velmi kvalitní, ale i líbivý pétanque. V této fázi turnaje to již „papírovi favorité“ neměli vůbec lehké a řada  z nich se do závěrečných bojů o stupně vítězů nedostala. Tento osud potkal například Martina Jakeše s jeho spoluhráčem, který po jediné prohře v  osmifinále nakonec obsadil deváté místo. Mezi čtyři nejlepší se dokázali dostat zbývající zástupci našeho klubu. Velmi dlouhá a dramatická obě semifinále nakonec určila, že před branami finále zůstal Jirka Grepl. V boji o třetí místo však uspěl a tak nakonec s umístěním na pomyslné „bedně“, byl spokojen. Do finále se probojovali loňští vítězové Lenka Svobodová a Zbyněk Jakeš. Na ty v cestě za obhajobou čekali čeští reprezentanti Tomáš Michálek s Hankou Šrubařovou, kteří celý den nepoznali hořkost porážky a suveréně kráčeli pro putovní pohár pro vítěze turnaje. To potvrdili i ve finále a naší dvojici nedali šanci, hlavně perfektní střelbou a zaslouženě zvítězili. Valšovičákům k  obhajobě chyběl jen krůček,ale  druhé místo je v tak silně obsazeném turnaji nesporně úspěch.

Ani v doprovodném turnaji se valšovické barvy neztratily. Tomáš Kutý pomohl svému kamarádovi Marku Hlaváčovi ochutnat pocit turnajového vítězství. Určitě příjemným překvapením pak bylo čtvrté místo Evy Sukové a Boženy Ježíškové.

Díky krásnému počasí, dobré organizaci turnaje a sponzorům, kteří pomohli všechny účastníky turnaje odměnit nějakou cenou, se všichni rozjížděli domů s pocitem pěkně strávené soboty.