Sportovní klub PÉTANQUE
Hranice VI - Valšovice

GP pivovaru Litovel

6.4.2013

 

První venkovní „prestige“ turnaj této sezony pořádal klub SLOPE Brno na svých hřištích v Brně – Slatině.  Bohužel zase vládlo letošní typické jarní počasí, tepla moc nebylo, sem tam foukl vítr, který nepřinášel pouze chladno, ale často také kouř z komínů, z kterého byl omámen ne jeden účastník turnaje.

Valšovické barvy měly zastoupení ve třech týmech, které se určitě v česko-slovensko-polsko a snad i trochu francouzské konkurenci neztratily. Nejvíce se dařilo Tomáši Kutému, kterému se s jeho spoluhráči Fanou Kaplánkem (HRODE Krumsín) a Mircem Tomanem ze Slovenska, podařilo bez ztráty jediného zápasu postoupit mezi nejlepších 8 ze druhého místa po základních kolech, které se hrály pětikolovým švýcarským systémem. V KO bojích, ale hned v prvním kole narazili na pozdějšího finalistu, polskou mužskou reprezentaci, proti které už nezahráli tak dobře jako v předešlých zápasech a vypadli z bojů o cenné kovy. Nakonec z toho bylo solidní 7. místo. Ti, co nepostoupili mezi nejlepších 8 si už  mohli zahrát jen přátelské zápasy, protože se zbytek turnaje pro ně nedohrával a B turnaj také nebyl vypsán. Pořadí na dalších místech tedy určil „švýcar“. Bohužel se ale zase sesypal počítačový program, tak muselo být vše dopočítáno ručně a týmy se dověděly své konečné pořadí až po delší časové odmlce, o kterou se i celý turnaj nakonec protáhl. Takže pořadí pro další valšovické týmy je 11.místo pro Lenku Svobodovou, Zbyňu Jakeše a Jirku Gratcla, což Zbyňa při zpáteční cestě ohodnotil slovy že je to celkem slibný vstup do sezony po zimní odmlce. Umístění Martina Gratcla a Ivoše Navalaného, kteří hráli s Peťou Pavlíkem z Albrechtic nevím, ale jisté je, že se jim podařilo uštědřit jednomu soupeři „kanára“, tedy vítězství 13:0. Snad jim nasbírané zkušenosti pomohou do další části sezony. (Doplňuji - 29. místo. ZJ)

Některé věci jako počasí nebo selhání techniky člověk neovlivní. Ovšem část pořadatelů by se měla chytnout za nos a popřemýšlet nad tím, zda je jejich chování reklamou pro pétanque a zvlášť pro turnaj s označením „PRESTIGE“. Potom může některým přijít výše startovného jako výsměch slušným hráčům, kteří by pak možná v budoucnu přivítali turnaj této kategorie na jiném místě než ve Slatině. Naopak lze pochválit to, že se nějaká ta drobná snídaně a kvalitní občerstvení během turnaje stává v Česku zvykem. Co se týče švýcarského systému, tak těch chyb v počítačovém programu je poslední dobou nějak moc a asi by nebylo ke škodě vyzkoušet i jiné softwary, které jsou podle zákulisních informací určitě k dispozici.

 

Výsledky:

1.
Hanka Šrubařová (Carreau Brno)
Petr Juráň (Carreau Brno)
Jaroslav Vlk (POP Praha)

2.
Andrzej Sliz (Polsko – Żywiec)
Jedrzej Sliz (Polsko – Żywiec)
Marek Lach (Polsko – Żywiec)

3.
Jana Radoušová (Osika Plzeň)
Jan Valenz (Varan Karlovy Vary)
Jindřich Kauca (PC Kolová)                                                                 TK