Sportovní klub PÉTANQUE
Hranice VI - Valšovice

Grand Prix Polska

25.8.2012


Prestižní pozvání na uzavřený turnaj v Katowicích konaný dne 25 – 26.8.2012 obdržely tři české týmy – česká reprezentace (Ivoš, Honza a Tomáš Michálkové), albrechtický pétanque klub (Jenda Bukovčík, Kamil Vajčovec , které nakonec doplnila Soňa Michálková) a taktéž náš klub. Lenku Svobodovou a Zbyňka Jakeše si vybral do týmu Boguslav Biel. Zahraniční účast pak doplnily týmy z Ukrajiny a Běloruska. Zbytek tvořily přední polské týmy, v čele s reprezentačními výběry.

Turnaj byl rozprostřen do dvou dní, neboť se hrálo střídavě na osmi hřištích v centru Katowic na pěší zóně. Zde místní klub vybudoval hřiště mezi zahrádkami místních restaurací. To vytvořilo po celou dobu turnaje mimořádnou atmosféru s přihlížejícími diváky. Dokonce již v pátek v podvečer to na hřištích žilo a tréninkově  se házelo dlouho do noci za svitu pouličního osvětlení a místních restaurací. Naprosto skvělá přátelská atmosféra vládla mezi hráči a návštěvníky centra města.

V sobotu již se naplno rozhořely ostré boje v čtyřčlenných skupinách na dvě prohry. Šestnáct týmu si tak vybojovalo postup do nedělní části hlavního turnaje. Z českých týmů si postup po dvou utkáních zajistili Michálci. Ostatním Čechům se postup nezdařil. Lence a Zbyňkovi se po smolné porážce 12:13 v prvním utkání  nepodařilo porazit ani juniorskou polskou reprezentaci  a tak museli ještě v podvečer znovu zabojovat o svou nedělní účast v turnaji. Tentokrát s přehledem zvítězili a tak si zajistili účast v osmičce turnaje „B“. Společně s nimi se to podařilo i albrechtickému týmu.

Nedělní deštivé ráno jako by předznamenalo nepodařené čtvrtfinále našeho týmu. Nic nám nešlo a tak to nemohlo dopadnou jinak než, že jsme se v dalším průběhu turnaje stali již jen diváky. O to více jsme fandili zbylým českým zástupcům, kteří ten den již nenašli přemožitele. Michálci se stali vítězi hlavního turnaje a Jenda s Kamilem a Soňou se mohli radovat z vítězství v turnaji „B“. Češi tak dobyli polské Grand prix, jak napsal Honza Michálek na stránkách Kulového Blesku.

I přesto, že se nám herně příliš nezadařilo na, pro nás naprosto, neznámém terénu, odjížděli jsme z Katowic s řadou nových poznatků a zkušeností. Poděkování patří našemu spoluhráči Bogušovi za možnost se tohoto mimořádného turnaje zúčastnit a náš obdiv patří i celému klubu za realizaci tohoto pétanque projektu. Byla to skvělá prezentace pétanque sportu mezi veřejností.

                                                                                                                                                                    Z.J.