Sportovní klub PÉTANQUE
Hranice VI - Valšovice

Vars cup

1.9.2012

 

Prostředí hradů a zámků neodmyslitelně patří k pétanque. Nabízí řadu zajímavých a většinou i herně těžkých terénů, ale hlavně nezapomenutelnou atmosféru těchto turnajů.

Letos si svou premiéru odbyl hrad Veveří nedaleko Brna, kde pétanque klub Carreau Brno uspořádal v sobotu 1.9. 2012 devátý ročník pétanque turnaje „O pohár města Brna – Vars cup“,který byl letos koncipován zároveň jako Mezinárodní Open MČR trojic. Pořadatelům se podařilo do Brna přilákat konkurenci opravdu skvělou v čele s francouzským mistrem světa Erikem Sirotem. Dalšími hvězdami turnaje byla určitě juniorská reprezentace Švédska a Anglie, mužská reprezentace Slovinska a další přední týmy z Maďarska, Polska, Ukrajiny, Rakouska a samozřejmě Slovenska. Spolu s kompletní českou špičkou se na hřišti pod hradem utkalo celkem sedmdesát dva tripletů v pětikolovém švýcaru o třicet dva postupových míst do další části turnaje.

Na této vrcholné akci letošní sezóny nemohli chybět ani zástupci valšovického pétanque klubu, kteří zde potvrdili herně i výsledkově, že již patří k předním klubům České republiky. Po prvním kole KO systému, který následoval po základní části se turnaj dohrával již přímo v prostorách zámku Veveří, na jednom z nádvoří při umělém osvětlení. Mezi nejlepších šestnáct týmů se podařilo dostat hned pěti hráčům našeho klubu. Tomáši Kutému se spoluhráči z Krumsína, Jirkovi Greplovi se svým týmem a kompletnímu valšovickému tripletu – Lenka Svobodová, Jirka Gratcl a Zbyněk Jakeš. Manželům Sukovým, Petrovi Tománkovi a Milušce Kuté sice postup o malý kousek unikl, ale přesto zde sehráli několik velmi vyrovnaných utkáni s papírově mnohem silnějšími soupeři.

V osmifinále bohužel skončily týmy Tomáše Kutého i Jirky Grepla, které v následné dohrávce vybojovaly pro valšovické barvy třinácté a šestnácté místo. Přiblížila se půlnoc a ní i pomalu závěr turnaje. Po téměř čtyřech stoletích se Švédům konečně podařilo dobýt město Brno. To, co se nepovedlo švédskému vojsku za Třicetileté války, to se povedlo švédské juniorské reprezentaci, která ve finále porazila slovenský triplet Vlada Michalky, Michala Stana a Martina Lamperta. Historický úspěch v podobě třetího místa  mohli krátce po půlnoci slavit  Lenka Svobodová s Jirkou Gratclem a Zbyňkem Jakešem. Před branami medailí skončil frankofonní tým mistra světa Erica Sirota, Francka Ferlaye a Petra Fuksy.

Valšovičáci tak přivezli letošní první medaile z Mistovství České republiky a ty jsou určitě nejlepší pozvánkou pro příznivce tohoto sportu na turnaj dvojic, který se uskuteční poslední zářijovou sobotu ve Valšovicích.

                                                                                                                                                                    Z.J.