Sportovní klub PÉTANQUE
Hranice VI - Valšovice

Žywiec

18.7.2012

Valšovičáci se z Polska nevrátili s prázdnou.

 

Čtyřdenní pétanque maraton, čekal na dva členy našeho klubu v rámci 12.ročníku pétanque festivalu v polském městečku Žywiec. Lenka Svobodová a Zbyněk Jakeš společně se třemi kamarády z Albrechtického klubu se vydali posbírat nějaké zkušenosti na tento velký polský turnaj. O oblibě tohoto turnaje svědčí jak počet účastníků, tak počet zemí, které se zúčastnily. Sjíždí se zde tradičně hráči z celého Polska, které  doplňuje velmi početná výprava Slovenska a již skromnější skupiny z Německa, Ukrajiny,Čech a Francie.

Celý program začal již ve čtvrtek 19.7.2012 v odpoledních hodinách „Turnajem přátelství“. Všichni zahraniční účastnící jsou přilosování k polským hráčům. Vznikají tak velmi zajímavé dvojice, které hledají jak společný herní projev, tak mnohdy i slova k vzájemné komunikaci. Necelých dvacet, takto sestavených dvojic , bojovalo v tříkolovém švýcaru o postup do semifinále. Do něj i přes jedno zaváhání  postoupil i Zbyněk Jakeš se svým polským spoluhráčem. Tam již svým dalším soupeřům nedali moc šancí a tak před půlnoci si mohli převzít pohár a diplom za vítězství v tomto turnaji. Byl to pro naší skromnou českou výpravu skvělý vstup do turnaje, který ještě podtrhl třetím místem Kamil Vajčovec z Albrechtic.

V pátek odpoledne nás čekal „Turnaj národů“. Vždy sedm hráčů tvořilo tým dané země. Polsko a Slovensko zde dokázalo postavit několik takových týmů a ještě pomohlo doplnit jiné země, které nemělo dostatečný počet hráčů. To byl případ i náš, kdy pod naší českou vlajkou bojoval i Boguš Biel (Polsko) a Marek Sobolič (Slovensko). Valšovický dublet splnil svůj úkol v týmu na sto procent, když všechny tři utkání základní části vyhrál. Méně již se dařílo albrechtickému tripletu  i naším dvěma posilám a tak postup do semifinále nám unikl. Obsadili jsme konečné šesté místo, což nebylo zas tak špatné. Z vítězství se nakonec před dvěma polskými týmy radovali naši východní sousedi ze Slovenska.

Festival se dočkal slavnostního zahájení v sobotu dopoledne před hlavním turnajem trojic. Postarala se o něj prezidentka polské pétanque federace a zástupkyně města. Po slavnostním náhozu se 52 tripletů pustilo v pětikolovém švýcaru do bojů o postupovou šestnáctku. Výborně se dařilo albrechtickému týmu – Jenda Bukovčík, Jarek Ševčík a Kamil Vajčovec, kteří postoupili dokonce z třetího místa. Valšovická dvojice s Bogušem Bielem si taktéž zajistila postup z třináctého místa. Bohužel hned první kolo KO systému znamenalo konec nadějí. Pro náš tým může být jen malou útěchou, že prohrál s polskými juniory - budoucími vítězi turnaje, kteří proti nám předvedli skvělý výkon a nedali nám šanci pomýšlet na další postup. Obdobně dopadli i naši albrechtičtí kolegové a tak jediným čechem v turnaji zůstal Honza Michálek s polskými spoluhráči. Tomu se však se stejným týmem polských juniorů nezadařilo  o kolo dál a tak pozdní dohrávka doprovázena již deštěm byla bez českých barev.

V neděli na ty, kteří vydrželi, čekal turnaj dvojic. Nebylo jich málo a tak stejným systémem bojovalo 72 týmů tentokrát o postupovou dvaatřicítku. Lenka se Zbyňkem nevstoupili do turnaje zrovna šťastně a po dopoledních dvou vítězstvích a dvou prohrách ještě měli po obědové pauze možnost v posledním kole postup vybojovat. Dobře rozehraný zápas však v koncovce nezvládli a tak nakonec obsadili konečné 39. místo. Lépe se dařilo albrechtičákům Kamilovi s Jarkem, kteří prošli v KO systému až do bojů o nejlepší osmičku. Tam však jejich cesta turnajem skončila. Nejdál to v neděli dotáhl Jenda a Boguš, kteří již měli na dohled semifinále. Nakonec skončili na velmi pěkném 5- 8. místě. Stejně dopadl i Honza Michálek.

Dá se říct, že jsme z Polska odjížděli  s výsledky poměrně spokojeni, neboť našeho skromná česká výprava se zde jistě neztratila. Současně jsme získali řadu cenných poznatků a navázali nová pétanque přátelství.